Przewody i złącza wideo

Przewody i złącza wideo

Komputer, laptopa, konsolę do gier, a nawet rzutnik możemy podpiąć do ekranu lub telewizora za pomocą różnych kabli. Niektóre pozwalają uzyskać lepszą, a niektóre gorszą jakości obrazu. Jakie są najpopularniejsze złącza wideo? Czym się od siebie różnią?

Złącza wideo VGA i DVI

Do klasycznych kabli przesyłających sygnały wideo zaliczyć trzeba VGA i DVI. Obydwa były swego czasu niezwykle popularne i oba wciąż są stosowane.

Zacznijmy od VGA, czyli przewodu wideo z charakterystyczną wtyczką, przesyłającego sygnał analogowy. Pierwsze modele tego przewodu były produkowane już w 1987 roku. Maksymalna rozdzielczość uzyskiwanego obrazu to 2048×1536, co współcześnie czyni to rozwiązanie niezbyt atrakcyjnym. Jeszcze dekadę temu nie stanowiło to jednak takiego problemu. Zgoła podobnie można powiedzieć o jakości obrazu, którą gwarantuje złącze wideo VGA. Analogowy sygnał musi być dwukrotnie przetworzony (skonwertowany) na urządzeniu, wobec czego może to rodzić szereg problemów związanych chociażby z utratą oryginalnego odwzorowania kolorów i kontrastów.

Druga z klasycznych wtyczek wideo, DVI, w większości wariantów jest już technologią cyfrową. Digital Visual Interface to złącze o jakości wyższej niż FullHD (maks. rozdzielczość: 2560×1600). Istnieje wiele wersji DVI, jednak najlepsze rezultaty osiągniemy, wybierając Dual Link. Ze względu na rodzaj przetwarzanego sygnału wyróżniamy trzy rodzaje tej wtyczki: DVI-I (sygnał cyfrowy i analogowy), DVI-D (tylko cyfrowy), DVI-A (tylko analogowy).

Przewody i złącza wideo
znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Najwyższa jakość obrazu – złącza HDMI i DisplayPort

Złącze wideo HDMI to technologia, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Najnowszy model, tj. HDMI 2.1, pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości nawet 10K (10328×7760)! Pozostałe parametry – odświeżanie obrazu, jakość sygnału, uniwersalność zastosowania – także robią ogromne wrażenie.

Jeśli szukamy wyjścia cyfrowego wideo i zastanawiamy się, które oferuje największą jakość obrazu, to czeka nas nie lada dylemat. Bardzo podobne do HDMI jest bowiem złącze wideo DisplayPort. Do czasu wprowadzenia na rynek wersji HDMI 2.1 to właśnie DisplayPort oferowało największą przepustowość i świetną rozdzielczość (8K). Co ważne jednak, o ile HDMI jest stosunkowo uniwersalnym złączem, o tyle DisplayPort jest rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie komputerom (i urządzeniom mobilnym w odmianie Mini-DisplayPort). Jeśli szukamy dobrego przewodu wideo, który połączy jednostkę centralną z monitorem, to wybór będzie trudny. Warto szczegółowo zapoznać się  ze specyfikacją posiadanego sprzętu, w tym karty graficznej – może być tak, że podzespół „preferuje” któryś rodzaj złączy.