Przewody i złącza zasilające

Przewody i złącza zasilające

W dobie postępującej informatyzacji i cyfryzacji takie akcesoria jak przewody i złącza zasilające stają się oczywistością. Przydadzą się też każdemu majsterkowiczowi i entuzjaście elektroniki programowalnej.

Kable zasilające – podstawa w XXI wieku

Nie ma znaczenia, czy budujemy system oświetlenia, nagłośnienie czy skomplikowanego robota – główną kwestią jest oczywiście moc. Nie włączymy przewodowych urządzeń elektronicznych, gdy nie są one podłączone do sieci i nie mają zasilacza. Co więcej, zasilacz i kabel muszą być odpowiednio dobrane, aby nie doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

W przypadku komputerów i laptopów kable zasilające są obowiązkowym elementem umożliwiającym ich działanie. To przewody z charakterystycznymi końcówkami. W przypadku laptopów dominują zakończenia tulejkowe – wąskie, podłużne i okrągłe. Zasilacze komputerów stacjonarnych korzystają z kolei z prostokątnych końcówek z charakterystycznie zaokrąglonymi rogami. Standardowe kable zasilające dopasowane są do gniazdek 220 V i mają trzy piny żeńskie. Przy wybieraniu tego typu przewodu zasilającego warto zwrócić uwagę na materiał wykonania pinów – najlepsze są te niklowane lub pozłacane.

Przewody zasilające do elektroniki programowalnej

W przypadku elektroniki programowalnej, czyli przede wszystkim płytek głównych, metodą komunikacyjną są standardowe kable połączeniowe. Występują w różnych wariantach. Można zdecydować się na przewody jedno- i wielożyłowe, z końcówkami „krokodylkami” lubi switchami. Osobną kategorią są przewody specjalistyczne takie jak np. Qwiiz – standard kabli do elektroniki programowalnej stworzony przez firmę SparkFun. Jeszcze inna sytuacja czeka nas, gdy chcemy skorzystać z niektórych płytek Grove, które wymagają zastosowania dedykowanych przewodów zasilających producenta. Nie warto wówczas korzystać z zamienników lub produktów uniwersalnych, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.