Przewody i złącza IDC

Przewody i złącza IDC

Każdy z nas je widział, choć nie każdy wie, jak się nazywają. Właśnie to można na wstępie powiedzieć o przewodach i złączach IDC. Powszechnie używa się ich do zasilania, ale nie tylko. Czym charakteryzują się przewody i złącza IDC? Co oznacza ten skrót? Wyjaśniamy!

Czym są przewody IDC? Specyfikacja

IDC to skrót od Insulation Displacement Contact, który w wolnym tłumaczeniu oznacza styk przesuwający izolację. Jest to złącze elektryczne przeznaczone przede wszystkim do podłączania do przewodników izolowanych kabla. Przewody IDC (złącza IDC) mają za zadanie łączyć umieszczone ciasno obok siebie przewody w izolacji.

W przypadku instalacji IDC nie ma konieczności zdejmowania izolacji z poszczególnych żył – wszystkie kable w obrębie taśmy mają własne powłoki zewnętrzne. Prawidłowo wykonane końcówki złączy spawa się na zimno z przewodami, dzięki czemu osiąga się niezawodne i gazoszczelne połączenie. Taśmy kablowe, bo tak kolokwialnie czasem nazywa się przewody i złącza IDC,  charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną. Taśma pomaga na uporządkowanie instalacji, co staje się szczególnie istotne tam, gdzie jest niewiele miejsca. Idealnym przykładem będą komputery stacjonarne, zwłaszcza „starszej daty”, niewyposażone w tak innowacyjne systemy obudów PC, jak te produkowane dzisiaj. Aby zachować porządek, wystarczy przeprowadzić jedną taśmę z kablami. Przedstawiany w tym miejscu produkt jest również kluczowy dla systemów elektroniki programowalnej.

Kable taśmowe (przewody IDC)

W przypadku elektroniki programowalnej, która bazuje na płytkach drukowanych, taśmy kablowe zyskują pierwszorzędne znaczenie. Pozwalają na to, aby instalacja zajmowała mniej miejsca, a jej podłączenie wymagało mniej czasu. Instalacja kabli IDC jest banalnie prosta dzięki prostym wtykom. Charakterystyczne dla złączy i przewodów IDC jest to, że idealnie współgrają z gniazdami wanienkowymi. W rezultacie każdy jest w stanie zainstalować je bez jakiejkolwiek wiedzy z zakresu elektroniki i automatyki. Na zakończenie warto dodać, że kupując własną zaciskarkę do IDC wraz z wtykami, samemu można połączyć kable i stworzyć przewód IDC. To może być ogromna pomoc przy pracy nad większymi projektami!