Przewody połączeniowe Grove

Przewody połączeniowe Grove

Seria Grove znana jest każdemu miłośnikowi elektroniki programowalnej. Nic dziwnego – płytki, moduły i akcesoria Grove są jednymi z najbardziej cenionych na całym świecie. Jeśli jednak chodzi o przewody połączeniowe, to sympatyków marki czeka nie lada zaskoczenie.  

Co to są przewody połączeniowe?

Przewody połączeniowe to ogólne określenie kabli używanych przede wszystkim do płytek stykowych (PCB: Print Circuit Boards). Minikomputery mające postać płytki PCB, wykorzystywane są do wielu różnych celów. Dzięki nim można stworzyć własne aplikacje, systemy sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem w domu, a nawet roboty. Zawsze jednak tego typu konstrukcje, również mniej profesjonalne, będą wymagały określonej liczby przewodów.

Poszczególne podzespoły zewnętrzne podłącza się do płytek głównych i nakładek właśnie za pomocą przewodów połączeniowych. Przybierają one różne formy, jednak do najpopularniejszych należą przewody krokodylkowe działające na delikatne zatrzaski. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę na rodzaj wtyków. Wyróżnia się końcówki żeńsko-żeńskie, męsko-męskie i mieszane, męsko-żeńskie. Niektóre kable, np. typu AWG, dodatkowo mogą być zakończone haczykami. Najczęściej kupujemy nie jeden, ale wiele kabli, dlatego warto spojrzeć na ich kolorystykę. Ostatnią rzeczą, o której marzy entuzjasta elektroniki programowalnej, jest pomylenie kabli. Może to doprowadzić do niebezpiecznego dla konstrukcji spięcia elektrycznego.

Przewody połączeniowe do płytek stykowych Grove

W większości przypadków uniwersalne kable połączeniowe są wystarczające. Oznacza to, że możemy ich użyć do różnych zastosowań i nie ma większego znaczenia, czy akurat obsługujemy system Grove, moduł Arduino czy płytkę od Raspberry Pi.

Nie zawsze jednak tak jest. Doskonałym tego przykładem są właśnie konstrukcje Grove. Te systemy są bardzo trwałe i mają mnóstwo zalet. Korzystając z Grove, mamy możliwość wyposażenia systemu w czujniki pogodowe, świetlne, czujniki dymu i jakości powietrza, a nawet sensory medyczne. Możemy zainstalować moduły akustyczne i komunikacyjne, wyposażyć projekt w lampy LED i wyświetlacze. To wszystko jednak będzie możliwe wtedy, gdy zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria. Podstawą są przewody połączeniowe Grove. Wcale nie różnią się one znacznie od tradycyjnych kabli do płytek stykowych, jednak niektóre mają też charakterystyczne końcówki. Standardowo kupując dany zestaw, wszelkie przewody połączeniowe Grove otrzymujemy gratis. Ze względu na szerokie możliwości rozbudowy warto jednak samemu wyposażyć się w dodatkowe kable do płytek tego producenta.