Przewody wideo i audio do Raspberry Pi Zero

Przewody wideo i audio do Raspberry Pi Zero

v

Raspberry Pi Zero – mały mikrokomputer o wielkich możliwościach

Raspberry Pi Zero to propozycja producenta dla wszystkich użytkowników, którzy cenią sobie kompaktowe rozmiary mikrokomputerów. Urządzenie to jest aż o połowę mniejsze od Raspberry Pi A+. Tego typu mikrokomputer nie jest przeznaczony do tworzenia bardzo zaawansowanych projektów wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Nie ma karty sieciowej ani złącz na LCD. Niemniej będzie idealnym wyborem dla każdego początkującego majsterkowicza i entuzjasty elektroniki programowalnej, która z dnia na dzień staje się coraz popularniejsza!

Model Raspberry Pi Zero składa się z procesora Broadcom BCM2835 1GHz i 512 RAM typu DDR2. Pomimo kompaktowych rozmiarów twórcom udało się stworzyć mikrokomputer szybszy od wielu modeli serii B i B+. Jednak ze względu na zminiaturyzowaną formę nie wszystkie kable wideo i audio będą pasowały do Raspberry Pi Zero. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że płytka Raspberry Pi w tym przypadku ma tylko złącza w wersjach mini.

Rekomendowane złącza dla Raspberry Pi Zero

Do Raspberry Pi Zero można podłączyć mnóstwo podzespołów. Na wstępie trzeba po prostu pamiętać o odpowiednich przejściówkach. Jak wiadomo, wiele urządzeń wykorzystuje interfejs USB. Jeśli chcemy skorzystać z podzespołu poprzez USB, aby podpiąć go do Raspberry Pi Zero, trzeba będzie wyposażyć się w przejściówkę microUSB. Na szczęście takich rozwiązań nie brakuje na rynku. Ceny także są bardzo atrakcyjne.

Podstawowym rekomendowanym oficjalnie kablem do przedstawianego modelu jest złącze HDMI. Nie należy jednak wybierać pierwszego lepszego wtyku. Powinniśmy wybrać kabel oficjalnie licencjonowany przez Fundację Raspberry Pi do modelu Zero. Tylko wówczas możemy liczyć na 100% kompatybilność i maksymalną jakość przekazu. Tego typu przewód z jednej strony będzie miał wyjście HDMI, a z drugiej wtyczkę miniHDMI, którą podłącza się bezpośrednio do płytki Raspberry. Wysokiej jakości kabel najczęściej poznamy po niklowanych lub pozłacanych złączach, które są gwarancją wytrzymałości. Obsługiwany tryb to FullHD i 4K. Celem ograniczenia zakłóceń licencjonowane przewody audio-wideo Raspberry Pi Zero mają potrójną warstwę ekranowania. Fale Bluetooth i Wi-Fi nie będą dzięki temu przeszkadzały w transmisji sygnału.