Złącza krokodylkowe

Złącza krokodylkowe

Można wskazać na kilka wtyczek i złączek, których po prostu nie może zabraknąć w warsztacie lub skrzynce z narzędziami żadnego elektronika. Złącza krokodylkowe to z pewnością jedna z tych rzeczy.

Do czego służą złącza krokodylkowe i dlaczego są tak powszechnie używane?

Złącze krokodylkowe wyróżnia się przede wszystkim kształtem zakończenia – specyficznym haczykiem ząbkowanym, któremu zawdzięcza ono swą nazwę. Haczyki można podpiąć pod każdy element elektroniczny. Zastosowanie złączy krokodylkowych staje się dzięki temu uniwersalne. W zależności od przeznaczenia należy dokładnie wybrać rozmiar końcówki krokodylkowej. Na rynku istnieją także bardzo drobne i wąskie złącza krokodylkowe, które mogą być wykorzystane do podłączania poszczególnych elementów do płytek stykowych PCB.

Drugim bardzo istotnym aspektem, który wpływa na wszechstronność zastosowania złączy krokodylkowych, jest bogaty wybór wszelkiego typu przejściówek. Popularne „krokodylki” są więc dostępne zarówno w formie przewodów zakończonych tego typu złączem, jak i w postaci konektorów. Jedną część wystarczy podpiąć do pożądanego elementu, podczas gdy do drugiej podłącza się inne złącza – w zależności od rodzaju przejściówki. Do często spotykanych konektorów należą te z wyjściami typu goldpin, a także oczkowe, widełkowe, gniazdowe do zasilania.

Złącze bananowe – uniwersalne i funkcjonalne

Właściwością wpływającą pozytywnie na funkcjonalność złączy krokodylkowych jest to, że są one dostępne w rozmaitych wariacjach stylistycznych. W łatwy sposób można zdecydować się na zakup całego zestawu krokodylków z końcówkami dostępnymi w różnych kolorach. W praktyce minimalizuje to ryzyko przypadkowego, błędnego podpięcia nie tego przewodu, co trzeba. Wpływa to również na łatwość zastosowania tego typu złączy.

Złącza krokodylkowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Złącza krokodylkowe powszechnie używane są także w elektronice programowalnej. Wykorzystywane są zarówno do projektów elektronicznych dotyczących systemów pomiarowych i kontrolnych, jak i do budowy rozwiązań z zakresu inteligentnego domu. Małych gabarytów haczyki krokodylkowe można podpiąć pod drobne podzespoły na płytce PCB, co daje mnóstwo możliwości. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest niska cena – złącza krokodylkowe w naprawdę dużej liczbie można nabyć już za kilkanaście złotych.