Złącza D-SUB

Złącza D-SUB

Jednym z często używanych złączy do urządzeń elektronicznych i podzespołów komputerowych jest wtyczka D-SUB. Z pewnością każdy je zna, jednak zazwyczaj pod inną, synonimiczną nazwą – VGA. Do czego można stosować ten rodzaj złączy? Jakie są zalety, a jakie wady ich używania?

Złącze D-SUB, czyli kultowe VGA

Złącze D-SUB jest standardowym złączem analogowym. W zastosowaniach domowych przez wiele długich lat było używane jako podstawowa metoda połączenia jednostki centralnej PC z monitorem. Starszego typu ekrany były wyposażone w złącza D-SUB, czyli VGA. Z czasem zaczęto jednak od nich odchodzić.

Prezentowany rodzaj złączy przesyła analogowy sygnał wideo. Charakteryzuje się 15 wyprowadzeniami. Najczęściej wyposażona jest w gniazda, nie piny. Cała wtyczka od strony zewnętrznej pokryta jest tworzywem, jednak pod nim znajduje się metalowa obwoluta na wzór litery D. Taka konstrukcja jest celowa. Ekran spełnia wiele zadań, w tym pozytywnie wpływa na ograniczenie zakłóceń zewnętrznych i zwiększa wytrzymałość mechaniczną urządzenia.

Wtyczka D-SUB (VGA) jest powszechnie znana. Pewnym mankamentem współcześnie może być to, że zarówno sam wtyk, jak i gniazdo są stosunkowo obszerne. Zdecydowanie nie mieszczą się w obecnych trendach związanych z miniaturyzacją.

Złącze D-SUB (VGA) vs. HDMI – czym podłączyć monitor?

Wciąż bardzo często spotykanym zapytaniem jest to, która wtyczka jest lepsza – HDMI czy D-SUB? W praktyce jest to spór niczym walka Goliata z Dawidem (choć bez spektakularnego zakończenia). Złącze D-SUB transmituje tylko sygnał analogowy i tylko sygnał wideo, podczas gdy nowoczesna wtyczka HDMI odpowiada za przekazywanie informacji cyfrowych audio i wideo jednocześnie. Złącze D-SUB, model wtyczki DE-15, umożliwia przesył obrazu o maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 (QXGA). Najnowszy wariant HDMI to rozdzielczość rzędu nawet do 10 K. Różnice są nieporównywalne także pod wieloma innymi kwestiami. Zasadniczo jednak wtyczki VGA wciąż są chętnie kupowane. Jeśli jesteśmy entuzjastami elektroniki programowalnej i potrzebujemy wtyczki do małego ekranu, może nawet tylko po to, aby obsługiwać wiersz poleceń, to zupełnie niepotrzebną inwestycją będzie zakup najlepszego kabla audio-wideo. Obecnie to właśnie bardzo niska cena decyduje o tym, że złącze D-SUB, choć mniej niż kiedyś, jest wciąż tak chętnie wybierane.