Złącza ślizgowe

Złącza ślizgowe

Elektryczne złącza ślizgowe to niezastąpiony element mechaniczny, jeśli szukamy sposobu na przekazanie sygnałów do urządzenia pracującego w trybie obrotowym. Z tego powodu złącza ślizgowe są tak często stosowane do budowy robotów, projektów automatycznych i mechanizmów produkcyjnych w przemyśle.

Co to są złącza ślizgowe?

Wyróżnia się wiele rodzajów złączy ślizgowych, dlatego można powiedzieć, że jest to nie tyle grupa, co całkiem liczna rodzina złączy. Najpopularniejszym wariantem są elektryczne złącza obrotowe (wśród których także można wskazać na poszczególne typy różniące się wymiarami i szczegółowym zastosowaniem).

Złącza ślizgowe umieszczane są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stałym lub często występującym ruchem obrotowym. W takich okolicznościach maszyny zasilane prądem muszą być podłączone za pomocą mechanizmu, który uniemożliwi skręcenie się przewodów i kabli zasilających. Jeśliby do tego doszło, konsekwencje mogłyby być tragiczne. Skręcone przewody nie działałyby poprawnie, mogłoby dojść nie tylko do ich szybszego sparcenia, ale i złamania, co skutkowałoby awarią, nieodwracalnymi uszkodzeniami maszyny, a nawet samozapłonem.

Złącza ślizgowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Elektryczne złącza ślizgowe zaprojektowano tak, aby przenosiły różnego rodzaju sygnały elektryczne – sterujące, zasilające, ethernetowe, pomiarowe, a także światłowodowe. Wraz z wysokim stopniem wytrzymałości i specjalną konstrukcją cecha ta sprawia, że złącza ślizgowe są uniwersalne.

Zastosowanie złącz ślizgowych w robotyce i automatyce

Z uwagi na powyższe parametry złącza ślizgowe są jednymi z niezbędnych elementów konstrukcyjno-zasilających w procesie budowania własnych robotów. Każdy bardziej zaawansowany entuzjasta elektroniki programowalnej dostrzeże, jak trudne jest poprawne podłączenie wszystkich modułów robota kroczącego lub podobnego mechanizmu opierającego się na powtarzalnym ruchu obrotowym.

Ramiona i nogi robotów chodzących, obracające się korpusy własnych urządzeń RTV, inteligentne systemy nawadniania ogrodu i wiele, wiele innych zastosowań wymaga użycia profesjonalnych złączy ślizgowych. Wówczas dany element ma możliwość praktycznie nielimitowanego poruszania się w obrębie 360 stopni bez obawy, że którykolwiek z modułów (np. komunikacja, zasilanie) zostanie przerwany lub uszkodzony! Jeśli zamierzasz tworzyć bardziej zaawansowane projekty DIY, to z pewnością warto już teraz zapoznać się z ofertą złączy ślizgowych.