Złącza bananowe

Złącza bananowe

Złącza bananowe są jednoprzewodowymi złączami elektrycznymi wykorzystywanymi do łączenia przewodów z danym podzespołem. Oryginalną nazwę zawdzięczają specyficznemu kształtowi. Złącza bananowe występują w wielu rodzajach, różnią się rozmiarami i osłoną. Wszystkie jednak są wyposażone w charakterystyczną sprężynę wewnątrz.

Złącza bananowe jednoprzewodowe – budowa

Wszystkie złącza bananowe są jednożyłowe, a ich podstawowym zadaniem jest łączenie urządzeń przy pomocy przewodów. Istnieje też możliwość łączenia poszczególnych wtyczek ze sobą. Standardowe rodzaje wtyku bananowego zawsze obejmują wewnętrzne sprężyny płytkowe i cylindry o wielu szczelinach, które łącznie składają się na wtyk. W niektórych modelach znajdziemy pojedyncze i nieskomplikowane sprężyny owinięte w obrębie metalowego cylindra.

Istotną zaletą złącz bananowych jest ich wysoka kompatybilność. Złącza te pasują do wielu innych rodzajów gniazd i oczywiście do gniazd bananowych. Za pomocą tego rodzaju produktów można uzyskać szybkie, bezpieczne i wygodne połączenie poszczególnych podzespołów.

Do typowych wariantów wtyków bananowych należą cztery modele. Pierwszy to pełny sworzeń podzielony wzdłużnie i lekko rozwarty, końcówka czterech sprężyn płytkowych, cylinder z pojedynczą sprężyną płytkową po jednej stronie, wiązka sztywnego drutu, środkowy sworzeń otoczony cylindrem z wieloma nacięciami z centralnym wybrzuszenie lub zwykła blacha sprężynowa zwinięta w prawie kompletny cylinder. Co więcej, tego typu złącza bananowe są również często używane do zakończenia kabli krosowych do elektronicznego sprzętu testującego. Modele z odsłoniętymi wtykami doskonale sprawdzają się też w zakresie multimetrów testowych.

Złącze bananowe – uniwersalne i funkcjonalne

W elektronicznych sprzętach testowych złącza bananowe często występują jako zakończenia kabli krosowych. Wtyki bananowe to zakończenia sond multimetrycznych. Te przykłady pokazują, jak zróżnicowane jest zastosowanie złączy bananowych i jak dużo możliwości one oferują. Naturalnie standardową funkcjonalnością jest po prostu łączenie poszczególnych urządzeń ze sobą.

Zastanawiając się, jaki model złącza bananowego warto wybrać, warto wziąć pod uwagę propozycje złączy ze specjalnymi otworami rozbudowującymi. Wydrążenia stworzone zostały po to, aby umożliwić osadzenie kolejnych złączy. W rezultacie dany system będzie znacznie sprawniejszy i prostszy w obsłudze.