Złącza montażowe

Złącza montażowe

Gdyby nie złącza montażowe, prace nad nowymi urządzeniami byłyby bardzo utrudnione. Za pomocą odpowiednio dobranych złączy montażowych można skrócić czas pracy i serwisowania poszczególnych maszyn. Proste złącza montażowe wykorzystywane są na co dzień do pracy przez wielu entuzjastów elektronicznych projektów DIY, podczas gdy nieco bardziej zaawansowane konstrukcje używane są w przemyśle, inżynierii, a nawet w medycynie.

Szerokie zastosowanie złączy montażowych

Połączenie poszczególnych podzespołów i modułów elektronicznych wymaga odpowiedniego typu przewodów i złączy. Właśnie w tym celu opracowano mnóstwo różnych rodzajów złączy montażowych. Złącza montażowe odpowiedzialne są nie tylko za kwestie typowo konstrukcyjne, ale także przewodzenie napięcia elektrycznego. W zależności od rodzaju złącza możemy liczyć na od kilku do nawet około dwudziestu amperów.

Złącza montażowe dostępne są także w formie listew barierowych. To przydatne przegródki, których głównym celem jest izolowanie styków znajdujących się nieopodal siebie. Dzięki prostemu i błyskawicznemu umieszczeniu takiej listwy barierowej na płytce stykowej zyskujemy bezpieczeństwo przed zwarciem lub przebiciem.

Oczywiście złączki montażowe są bardzo liczną grupą produktów. W tym miejscu koncentrujemy się na ukazaniu złączy wykorzystywanych do projektów elektronicznych, automatycznych, a nawet robotycznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pod tym samym określeniem znajdziemy choćby akcesoria montażowe do mebli, hydrauliki i elementy z wielu innych dziedzin.

Różne rodzaje złączy montażowych

Złącza montażowe można podzielić na dwa rodzaje ze względu na zastosowane rastry. Pierwsze warianty obejmują złącza z rastrami 2,54 mm i 3,5 mm. Druga grupa to złącza montażowe z rastrami większymi – 5,08 mm 7,62 mm i 8,5 mm. Te pierwsze będą idealne do zastosowań amatorskich i semi-profesjonalnych. Prostsze, mniej energochłonne projekty można wzbogacić właśnie o tego typu produkty. Znacznie ułatwi to wykonywanie poszczególnych czynności. Z kolei ostatnia grupa, obejmująca złącza montażowe z dużymi rastrami, przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych i wszystkich tych, które zorientowane są na obsłudze urządzeń pobierających duże ilości energii elektrycznej.