Przewody USB

Przewody USB

Pierwszy przewód USB (ang. Universal Serial Bus) został opracowany już w 1996 roku. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Obecnie mamy do czynienia z kilkoma generacjami kabli USB, które różnią się parametrami i zakresem funkcjonalności. Na czym polegają te różnice?

Kable USB – czym są i jak działają?

Kable USB to złącza służące do przewodowej wymiany informacji między urządzeniami. Ich wprowadzenie przyczyniło się do rezygnacji z portów szeregowych i równoległych. Połączenie USB charakteryzuje się szybkim przesyłem informacji, wszechstronnością i prostotą obsługi. Obecnie coraz więcej urządzeń jest obsługiwanych poprzez przewody USB. Praktycznie wszystkie podzespoły wejścia/wyjścia mają właśnie tego typu kable (myszki, klawiatury, drukarki, kamery i mikrofony zewnętrzne).

Przewody USB dostępne są w różnych technologiach oraz z różnymi wejściami. Najpopularniejsze w prostych podzespołach jest wyjście A. Wyróżniamy kable USB typu A, B i C.

Przewody USB znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Klasyfikacja standardów przewodów USB

Pierwsza generacja kabli USB przyczyniła się do zwiększenia komfortu korzystania z wielu podzespołów, ale miała liczne wady. Maksymalna prędkość przesyłu danych w wersji USB 1.0 wynosiła do 1,5 Mb/s, a w wariancie 1.1 – do 12 Mb/s.

USB 2.0, standard opracowany już w 2000 roku, na długo stał się niezastąpiony. Jego przepustowość maksymalna wynosiła 480 Mb/s, poprawie uległy także inne parametry. Przewody USB 3.0 wprowadzono w 2008 roku, chociaż do dziś nierzadko można spotkać się z kablami starszej, drugiej generacji (do niektórych tanich urządzeń, np. budżetowych myszek biurowych, po prostu nie potrzeba nowszych generacji USB). Czym charakteryzowała się trzecia odsłona?

W tym wariancie przepustowość maksymalna to już do 5 Gb/s, a zużycie prądu – 900 mA. Jednak to, co najważniejsze, to możliwość jednoczesnego przesyłania i odbierania danych – to uczyniło tę generację przewodów USB prawdziwie rewolucyjną. Dodatkowo na uwagę zasługuje opcja transferu w trybie full-duplex. Sam kabel cechuje się większą liczbą żył wewnętrznych (o 4 więcej niż w USB 2.0).

To jednak nie koniec, ponieważ technologia zdążyła ulec modernizacji. Współcześnie wyróżniamy najnowszy kabel USB w wersji 3.1. Jego przepustowość wynosi do 10 Gb/s.