Rodzaje przewodów

Istnieje tak wiele przewodów, że aż trudno wymienić je wszystkie w jednym miejscu. Ze względu na funkcję możemy mówić o kablach zasilających i przekaźnikowych. Zwłaszcza tych drugich jest całe mnóstwo, ponieważ możemy przesyłać bardzo wiele typów informacji.

Najpopularniejsze przewody i kable komputerowe

Zacznijmy od internetu. Choć obecnie najczęściej korzystamy z połączenia zdalnego Wi-Fi, to najszybszą prędkość łącza uzyskamy, wybierając połączenie kablowe między komputerem a routerem. W tym celu najczęściej wykorzystywanym wariantem przewodów są kable RJ45 dostępne w różnych wersjach.

Aby włączyć monitor, podłączyć do TV konsolę czy rzutnik, potrzebny będzie przewód wideo lub częściej: audio-wideo. Wybierać można spośród kabli HDMI, DVI i DisplayPortów. Nie można zapomnieć o kablach USB, ale i tu czeka nas podział m.in. na kategorie A, B i C. Te ostatnie charakteryzują się najlepszymi parametrami przesyłu. Do podłączenia głośników, które nie mają funkcji Bluetooth, przydadzą się z kolei klasyczne przewody audio.

Przewody elektroniczne, których używamy na co dzień

Do pozostałych rodzajów przewodów zaliczyć należy kable połączeniowe zasilające, które odpowiadają za doprowadzanie do urządzenia energii elektrycznej. Wykorzystywane są również kable połączeniowe koncentryczne, a w przypadku szybkiego pasma internetowego, zanim podłączymy się Wi-Fi lub przez RJ45, musimy poprowadzić kabel światłowodowy. Jednym z rodzajów okablowania, który na naszych oczach staje się historią, są przewody telefoniczne. Oczywiście jest jeszcze wiele, wiele innych rodzajów podobnych urządzeń.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu:

https://electronicsafterhours.com/