Złącza raster 2,50 mm

Złącza raster 2,50 mm

Złącza rastrowe to elementy stykowe, które znajdują się praktycznie w każdym urządzeniu elektrycznym, a przynajmniej w większości. Raster 2,50 mm to jeden z popularniejszych rodzajów. Złącza tego typu mają uniwersalne zastosowanie, przez co mogą być używane w różnych celach.

Złącza rastrowe 2,50 mm

Złącza rastrowe 2,50 mm to fachowa nazwa złączy, w których odległości pomiędzy osiami poszczególnych, sąsiadujących wyprowadzeń wynoszą właśnie 2,50 mm. Drugim najpopularniejszym rodzajem złączy z małymi rastrami jest wariant 2,54 mm. 2,50 mm to wartość „nierówna” w tym sensie, że jest ona modyfikacją złączy 2,50 mm. Te ostatnie to złącza 1/10 cala – w świecie elektroniki to właśnie ten system miar stosowany jest nader często.

Złącza rastrowe to jedne z wielu typów złączy montażowo-instalacyjnych. Ich zastosowanie obejmuje przede wszystkim układy scalone – podpinanie do płytek różnego rodzaju elementów wyjściowych. Pod względem konstrukcji produkty te przypominają listwy kółkowe. Montaż odbywa się poprzez zaciski na wiązkach poszczególnych przewodów. Wyróżnia się modele proste i modele kątowe w zależności od rodzaju płytki drukowanej (PCB) – przewlekanej (THT) lub powierzchniowej (SMT). Rastry mogą być rozbudowane o moduły zabezpieczające przed zwarciem, ale nie są one dostępne we wszystkich modelach.

Gdzie można spotkać złącza rastrowe? Jakie jest zastosowanie?

Nie będzie przesadą, jeśli powiedziemy, że złącza z rastrami o odległościach 2,50 mm są dosłownie wszędzie wokół nas. Kryterium odległości między wyprowadzeniami (rastrów) jest po prostu bardzo ogólne, dlatego zawiera w sobie mnóstwo rodzajów złączy.

Śmiało więc można stwierdzić, że każdy, gdy to czyta, korzysta z jakichś złączy rastrowych – najprawdopodobniej ulokowanych w komputerze i urządzeniach elektrycznych znajdujących się nieopodal (także RTV i AGD). Z drugiej strony jednym z zastosowań złączy rastrowych 2,50 mm jest nie tylko zasilanie, ale transmisja sygnałów cyfrowych i analogowych, w związku z tym łatwo odszukać takie złącza w urządzeniach audio-wideo. Nie trzeba wspominać, że produkty te powszechnie wykorzystywane są i w przemyśle, i przez amatorów – wszystkich entuzjastów elektroniki programowalnej. Trudno się bez nich obejść bez względu na to, czy konstruuje się prosty projekt, czy zaawansowanego robota.