Złącza raster 2,54 mm

Złącza raster 2,54 mm

Złącza rastrowe to bardzo ogólna kategoria, która zawiera różnego rodzaju złącza  stykowe o odległościach 2,54 mm między wtykami. Znaleźć je można praktycznie w każdym urządzeniu elektrycznym. W przeciwieństwie do złączy rastrowych 2,50 mm te modele zazwyczaj używane są w podzespołach wymagających większej ilości energii elektrycznej, ale nie jest to sztywną regułą.

Złącza raster 2,54 mm znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Złącza rastrowe 2,54 mm

Złącza rastrowe 2,54 mm to fachowa nazwa złączy, w których odległości pomiędzy osiami poszczególnych sąsiadujących wyprowadzeń wynoszą właśnie 2,54 mm. Drugim najpopularniejszym rodzajem złączy z małymi rastrami jest wariant 2,50 mm. Ciekawostką jest fakt, że 2,54 mm to równe 1/10 cala. W świecie elektroniki system calowy jest bardzo popularny.

Złącza rastrowe 2,54 mm to grupa obejmująca bardzo wiele różnego typu elementów spełniających powyższe warunki rozmieszczenia styków. Najczęściej jednak umieszczone są one w obudowach jasnożółtych wykonanych z tworzywa sztucznego o rezystancji, która umożliwia im pracę z napięciami do 250 V. To właśnie jedna z różnic pomiędzy złączami rastrowymi 2,54 mm a rastrami 2,50 mm. Te pierwsze przeznaczone są zazwyczaj do urządzeń silniejszych, które wymagają większego napięcia i wywierają większe obciążenie prądowe na pojedynczy pin złącza. Zaletą przedstawianych produktów jest ich duża wytrzymałość termiczna. Ich budowa umożliwia bezawaryjne stosowanie w przedziale termicznym od ok. -25 stopni Celsjusza do ok. +85 stopni Celsjusza. Często spotykamy się ze stykami w formule żeńskiej i wówczas istnieje możliwość manualnego montażu (zacisku). Alternatywą jest skorzystanie z jednej z wielu ogólnodostępnych zaciskarek do złączy i przewodów.

Złącza rastrowe w elektronice programowalnej

Złącza rastrowe to jedne z wielu typów złączy montażowo-instalacyjnych. Ich zastosowanie obejmuje przede wszystkim układy scalone – podpinanie do płytek różnego rodzaju elementów wyjściowych. Ze względu na to, że modele 2,54 mm są stworzone do obsługi wyższych napięć, złącza takie spotkamy między innymi w urządzeniach takich, jak piekarnik elektryczny, lodówka czy telewizor plazmowy. Znajdują też zastosowanie w różnego rodzaju płytkach drukowanych.

Złącza rastrowe używane są na co dzień przez mniej i bardziej doświadczonych elektryków z całego świata. Poza nimi sięgają po te części także entuzjaści elektroniki programowalnej. Raster 2,54 mm sprawdzi się przy bardziej zaawansowanych i „prądożernych” projektach.