Pogo pin

Pogo pin

Są bardziej i mniej tradycyjne złącza oraz wtyki. Do tej drugiej grupy zaliczyć można pogo piny, które są niczym pędzel w rękach artysty w trakcie produkcji płytek drukowanych. Pogo piny służą do testowania urządzeń elektronicznych. Charakteryzują się bardzo specyficzną konstrukcją.

Szpilki pogo pins

Pogo pins to relatywnie słabo znane urządzenia. Wykorzystywane są przede wszystkich w fabrykach elektroniki i w instytucjach badawczych. W prostym ujęciu można powiedzieć, że są to specjalne szpilki sprężynowe do łączenia testowanego urządzenia z systemem kontrolno-pomiarowym. Pogo piny umożliwiają doskonały kontakt z polem testowym na płytkach drukowanych PCB (Printed Circuit Boards). Ogromną zaletą wykorzystywania pogo pins jest także fakt, że technologia ta umożliwia sprawne i zautomatyzowane działanie, stosunkowo szybkie i niedrogie w dużej skali. 

Sprężynowe piny typu pogo

Jak działają te testowe sprężyny do zadań specjalnych? Jak wspomnieliśmy, pogo pins używane są głównie w przemyśle elektronicznym i służą do kontroli i testowania produkowanej elektroniki. W sworzniu tego urządzenia umieszczona jest spiralna sprężyna, która jest zintegrowana tak, aby wywierała siłę na tylną część płytki drukowanej na końcu pinu. Tego typu konstrukcja przekłada się na wysoką odporność na wstrząsy mechaniczne i niepożądane wibracje.

Złącza Pogo pin znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Kompletna ścieżka połączenia wymaga w przypadku pinów pogo dopasowanego gniazda celem odpowiedniego zaczepienia. Sam pin pogo składa się z płaskiej lub wklęsłej metalowej powierzchni, która w przeciwieństwie do podobnych urządzeń nie ma ruchomych części (nawet w wariancie kuli). Sprężynowe piny typu pogo to dokładne części wytwarzane w procesie toczenia i przędzenia, które nie wymagają formy. Rezultatem jest precyzyjnie działający produkt, co jest bardzo istotne w przypadku drobnych elementów układów drukowanych, a jednocześnie tworzony niskobudżetowo. Oprócz testowania i wsparcia w produkcji płytek PCB pogo pins używane są do zacisków baterii w laptopach i inteligentnych zegarkach.

Ciekawostką jest fakt, że specyficzna nazwa pogo pins wywodzi się prawdopodobnie od pewnej zabawki w kształcie drążka. Sprężynowy, owalny kształt pinów testowych przypominał tę zabawkę, dlatego zostały one w ten sposób nazwane. Hipoteza ta nie jest jednak potwierdzona, dlatego geneza nazwy pinów pozostaje wciąż niepewna.