Przewody Patchcords Ethernet

Przewody Patchcords Ethernet

Bez kabli patchcordowych właściwie nie można mówić o instalacji sieciowej. Ethernet patchcords to charakterystyczne, standardowe kable do połączenia ethernetowego. Można je wykorzystać do wielu celów.

Przewody ethernetowe

Istnieją różne przewody sieciowe służące do łączenia urządzenia z siecią, jednak zdecydowanie najpopularniejszy jest kabel Ethernet z końcówką RJ45. Można go poznać po  – zazwyczaj – białym kolorze i charakterystycznych czerwonych końcówkach. Jest niezastąpiony przy tworzeniu połączenia internetowego.

Kable patchcord Ethernet różnią się od siebie pod względem wielu parametrów. Patchcordy obecnie mogą być używane w domach do sieci prywatnych, sieciach publicznych, w serwerowniach i skrzynkach sieciowych. Wyróżniamy kable ethernetowe UTP i STP o wielu kategoriach. Najpopularniejsze obecnie są kategorie szósta i siódma, ale do podstawowych zastosowań wystarczy patchcord kabel kategorii 5. Podstawową różnicą pomiędzy tymi kategoriami jest maksymalna prędkość przesyłania. W kategorii 7 wynosi ona aż 10 GB/s.

W związku z tym można wyróżnić wiele typów patchcordów ethernetowych różniących się konstrukcją, typem złącza i rodzajem wykorzystanego materiału:

  • patchcordy U/UTP (UTP) kat. 5e, kat. 6, kat. 6a, najnowsza kat. 7,
  • patchcordy F/UTP (FTP) kat. I-5e,
  • patchcordy S/FTP (SSTP, PiMF) kat. 6, PVC i LSOH (LSZH),
  • patchcordy U/FTP kat. 6a, LSOH (LSZH),
  • patchcordy S/FTP (SSTP, PiMF) kategorii 6a, LSOH (LSZH).

Osobnym tematem jest wykorzystanie technologii PoE, czyli Power over Ethernet. Dzięki temu rozwiązaniu bardzo przydatnemu w elektronice programowalnej, systemach alarmowych i pokrewnych, kabel patchcordowy odpowiada nie tylko za dostęp do sieci, ale także za zasilanie systemu.

Przewody ethernetowe do szybkiego internetu

Tworzenie sieci Wi-Fi w domach jest coraz popularniejsze, jednak mimo rozwoju technologii routerów i modemów wciąż nie jest łatwo uzyskać takie możliwości, jakie daje tradycyjny kabel. Wystarczy podpiąć komputer lub laptop za pomocą kabla ethernetowego do swojego routera, aby odczuć tę różnicę. W przeciwieństwie do Wi-Fi przy dobrze dobranym kablu nie będzie sytuacji, w której zewnętrzne zakłócenia będą wpływały na prędkość pobierania i wysyłania, w związku z czym te mogą być kilkukrotnie wyższe.