Kostki elektryczne

Kostki elektryczne

Kostki elektryczne to podstawowe i od dawna znane łączniki. Umożliwiają łączenie przeróżnych kabli za pomocą bardzo prostej metody. Wyróżnić można wiele rodzajów kostek elektrycznych, ale jedno jest pewne – to akcesoria,  których po prostu nie może zabraknąć w przydomowej skrzynce z narzędziami.

Kostki elektryczne – jak działają i jak są zbudowane?

Kostki elektryczne wymiennie określane są także jako elektryczne listwy zaciskowe gwintowane. Od niepamiętnych czasów stosuje się je zarówno w prostych, jak i bardziej zaawansowanych pracach elektrycznych i elektromontażowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w chwili czytania tego opisu każdy ma gdzieś w zasięgu taką właśnie kostkę – bez względu na to, w jakiego rodzaju nieruchomości się znajduje.

Elektryczne kostki wyparły wcześniej używane kostki ceramiczne, które miały dużo gorsze właściwości fizykochemiczne i elektryczne. Przedstawiane produkty słyną z tego, że są: pewne, bezpieczne, uniwersalne i tanie.

Kolejnym aspektem jest sposób użycia kostek elektrycznych. Te drobnych rozmiarów urządzenia są naprawdę banalne w obsłudze i nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, aby poprawnie się nimi posługiwać. Kostka elektryczna to najbardziej znany produkt do łączenia różnych przewodów. Pod względem konstrukcyjnym składa się z elementu przewodzącego, z którego wyprowadzane są dwie śrubki mocujące. Sposób użycia działa więc na delikatny wcisk, po czym dwie obecne w kostce śrubki należy przykręcić śrubokrętem. Cała konstrukcja jest zamknięta plastikiem izolującym przepływającą energię – jest on więc w pełni bezpieczny, a do stosowania nie potrzeba dodatkowego zabezpieczenia.

Czy warto wybrać kostkę elektryczną?

Kostki elektryczne są trudniejsze w łączeniu przewodów w porównaniu do złączek typu WAGO. Pomimo tego różnica na tym polu jest minimalna. Obydwa produkty zajmują bardzo mało miejsca, a połączenie dwóch końcówek danego przewodu (w zależności od modelu kostki – nawet wielu naraz) nie będzie wymagało lutowania ani innych technik łączenia.

Na uwagę zasługuje także cena. Jedna kostka elektryczna to koszt rzędu kilkudziesięciu groszy. Biorąc pod uwagę ogromną uniwersalność, wszechstronność zastosowania i to, że po prostu dobrze i szybko robi ona swoją robotę, to niewątpliwie warto polecić zakup kostek elektrycznych. Przydadzą się w domu osobom, które nie zajmują się elektryką, a w rękach majsterkowiczów będą jednym z podstawowych akcesoriów elektrycznych.