Gniazda i wtyki DC

Gniazda i wtyki DC

Gniazda i wtyki DC to kategoria akcesoriów elektronicznych, która obejmuje wtyki i końcówki przewodowe bardzo popularnych formatów. DC Power Plug Series to zespół wejść najczęściej audio i wideo, ale także do zasilaczy (np. laptopów).

Wtyki DC – wtyki zasilania i audio-wideo

Urządzenia elektryczne mające zewnętrzne zasilacze najczęściej wyposażone są w gniazda DC. Wtyczki i złącza do gniazd DC bardzo łatwo rozpoznać po ich walcowym, tulejkowym zakończeniu. Złącza muszą mieć odpowiednie parametry, aby móc współpracować z danym zasilaczem, dlatego wybierając ten rodzaj produktu, należy dokładnie sprawdzić takie kwestie, jak napięcie pracy i maksymalne natężenie prądu. Informacje te powinny być podane na zasilaczu.

Oprócz tego jednak warto zwrócić uwagę na to, że ta grupa produktów – szczególnie na rynku anglojęzycznym – określana jest często jako DC Power Plug Series, ponieważ jest (choć coraz rzadziej) wykorzystywana także do podłączania niektórych urządzeń audio-wideo. Mechanizm działania jest wówczas zupełnie inny, ale charakterystyczne wejście DC pozostaje identyczne.

Wtyki i gniazda DC w kształcie walca

Tym, co wyróżnia wtyczki i złącza DC spośród innych odpowiedników, jest charakterystyczny kształt. Końcówki wychodzące od zasilaczy i wpinane bezpośrednio do modułu ładującego danego urządzenia elektrycznego przypominają tulejkę lub walec. Rozpoznać je można również po wystającym po środku pojedynczym pinie, otoczonym owalnym srebrnym wejściem. Zewnętrzna część wtyku jest najczęściej drugim biegunem zasilania DC, przy czym gorącą częścią pozostaje pin wewnętrzny.

Starając się dopasować odpowiednią wtyczkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiary. Złącza DC wyróżnia się pod kątem zarówno szerokości, jak i długości.

Jeśli istnieje taka potrzeba, nie ma problemu w znalezieniu i kupieniu samej wtyczki zewnętrznej. Istnieją gotowe produkty, do których można przylutować przewód od zasilacza (oczywiście po odłączeniu go z niego).

Przedstawiane produkty słyną ze swojej wytrzymałości i wszechstronności, chociaż przykład laptopów swego czasu znacznie pogorszył ten drugi aspekt. Znaleźć można bowiem bardzo wiele podobnych na pierwszy rzut oka złączy DC, jednak różnice polegają na szczegółach. Dlatego tym bardziej przy wyborze należy zapoznać się dokładnie ze specyfikacją techniczną.