Złącza IDC

Złącza IDC

Złącze IDC to zakończenie przewodów (IDC) służących do łączenia w jedną całość grupy różnych kabli. Z tego typu przewodami taśmowymi oraz zakończeniami (złączami) IDC z pewnością każdy z nas się spotkał. Jeśli nie, to wystarczy jedynie otworzyć obudowę pierwszej lepszej jednostki centralnej, aby przekonać się, jak wygląda takie złącze. Istnieje duża szansa, że szybko je znajdziemy.

Co to są złącza IDC i do czego służą?

IDC to złącze elektryczne przeznaczone do łączenia z przewodami w izolacji umieszczonymi ciasno obok siebie. IDC to skrót od wyrażeń Insulation Displacement Contact i w wolnym tłumaczeniu oznacza styk przesuwający izolację. Taśmy kablowe – właśnie w taki sposób kolokwialnie czasem nazywa się te przewody i złącza IDC – są realnie niezastąpionymi połączeniami. Co ważne, charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną. Oczywiście powszechnie są wykorzystywane między innymi do zasilania, lecz służą również do innych zastosowań. Taśma pomaga bowiem uporządkować wszystkie połączenia. Wygodne złącze również spełnia tę funkcję. Wystarczy podpiąć tego typu złącze IDC, aby w dużym stopniu uporządkować całość. To sprawdzone rozwiązanie wszędzie tam, gdzie miesza się ze sobą wiele styków, łączeń, przewodów i złączy.

Złącza IDC a elektronika programowalna

Kable taśmowe i złącza IDC tworzą niezawodne, trwałe połączenia. Po połączeniu przewody łączą się z przewodnikami w kablu, dzięki czemu powstaje tzw. wanienkowe łącze (zwane też krawędziowym). Tak powstała platforma połączeniowa gwarantuje stabilny i niezakłócony przesył. Dodatkowo, jak opisaliśmy powyżej, umożliwia zachowanie porządku.

Zarówno parametry, walory techniczne, jak i pragmatyzm związany z uporządkowaniem prac przekładają się na to, że ze złączy IDC chętnie korzystają entuzjaści elektroniki programowalnej. Każdy, kto „dłubał” dłużej przy swoim projekcie elektronicznym, wie doskonale, jak istotna jest rola uporządkowania wszystkiego w trakcie prac. Staje się to jeszcze ważniejsze w przypadku czynności związanych z elektroniką i elektrycznością.

Stwórz własnego robota

Przewody i złącza IDC, a także mnóstwo innych komponentów, akcesoriów, kabli i przewodów przydadzą się do tworzenia własnych robotów. Skonstruowanie zupełnie samemu własnej maszyny kroczącej, latającej lub pływającej jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz!