Gniazda szpilkowe goldpin

Gniazda szpilkowe goldpin

Gniazda typu goldpin są bardzo często wykorzystywane w elektronice. Powszechnie uznawane są za niezawodne akcesoria, które wyróżniają się stabilnością mechaniczną i uniwersalnością, a także zapewniają przepływ ładunków elektrycznych. Stosuje się je głównie w elektronice komputerowej, w tym także do płytek minikomputerów z zakresu elektroniki programowalnej.

Gniazda goldpin do płytek drukowanych

Akcesoria komputerowe i podzespoły muszą być odpowiednio ze sobą połączone. O ile podzespoły wejścia/wyjścia podpinamy za pomocą różnych kabli, o tyle część urządzeń, zwłaszcza płytek PCB (ang. Printed Circuit Boards) musi być podłączona inaczej. Służą do tego wtyczki do gniazd goldpin. Kolokwialnie określa się je często po prostu „goldpinami”.

Gniazda szpilkowe typu goldpin są powszechnie używane jako elementy pośredniczące pomiędzy obwodami elektronicznymi na płytkach stykowych PCV a osprzętem. Wyróżnić można jednorzędowe i dwurzędowe złącza goldpin. Występują w formie żeńskiej i męskiej. Jeśli chodzi o rodzaj wyprowadzeń, to goldpiny mogą mieć raster 1,27 mm, 2,00 mm lub 2,54 mm. Są to najczęściej spotykane warianty.

Zastosowanie złączy goldpin

Najpowszechniejszym zastosowaniem prezentowanych wtyków są obwody drukowane. Złącza goldpin przeznaczone są zarówno do płytek montażu przewlekanego (THT), jak i powierzchniowego (SMD).

Ze względu na to, że złącza mają złote zakończenia, całość charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To z tego powodu złącza goldpin tak często wykorzystywane są w elektronice każdego rodzaju. Szacuje się zresztą, że gdyby zebrać w jedno miejsce i przetopić wszystkie istniejące na świecie elektroniczne elementy złote, uzyskałoby już więcej tego cennego pierwiastka niż z całej biżuterii.

Przedstawiane złącza mają niską rezystywność i umożliwiają przepływ niskich ładunków elektrycznych. Jednocześnie są bardzo odporne na warunki środowiskowe. Szczególnie cenne są produkty wykonane z połączenia złota z niklem lub złota z kobaltem, ponieważ obydwa te pierwiastki jeszcze bardziej poprawiają właściwości fizykochemiczne goldpinów.

Z uwagi na powyższe zalety gniazda goldpin instalowane są praktycznie na wszystkich płytkach drukowanych. Są podstawowym elementem mikrokomputerów takich jak Arduino, Raspberry, Grove i wielu innych. Tym samym uznawane są za bardzo uniwersalne.