Złącza BLS

Złącza BLS

Złącza BLS to grupa różniących się detalami wtyczek, które łączy przede wszystkim raster 2,54 mm. Zakończenie składa się z wielu pinów. Dobrej jakości złącza BLS mają pozłacane lub niklowane końcówki. Ich zastosowanie obejmuje m.in. elektronikę programowalną. Przydają się bowiem do łączenia poszczególnych podzespołów. 

Złącza BLS – zastosowanie

Wielopinowe złącza typu BLS można odnaleźć w zróżnicowanych systemach elektronicznych. Zastosowanie końcówek BLS jest bardzo szerokie, co wynika m.in. z tego, że można je podpiąć pod inne goldpiny. W związku z tym cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które tworzą własne elektroniczne projekty DIY. Producenci systemów i podzespołów z zakresu elektroniki programowalnej, Arduino, Grove, AdaFruit, Raspberry Pi i wielu innych bardzo często tworzą rozwiązania, które obejmują technologię BLS lub są z nią kompatybilne.

Projektowanie nowych urządzeń prototypowych to zadanie, które wymaga wyposażenia się w potrzebne podzespoły. Złącza BLS mogą przydać się w trakcie tworzenia układów sterowania i zarządzania poszczególnymi zasobami domowymi – energią, oświetleniem czy wodą. W zależności od specyfiki projektu można ich używać przy wielopłytkowych instalacjach celem zapewnienia najwyższej jakości bezpieczeństwa infrastruktury przepływu danych. Złącze BLS wyposażone jest w raster 2,54 mm, który jest wariantem stosunkowo popularnym, jeśli chodzi o elektronikę programowalną.

Na uwagę zasługują także pozostałe aspekty. Wytrzymałość „skrzynki” złącza sprawia, że mamy pewność odnośnie do trwałości danego połączenia. W przypadku instalacji, przez którą prowadzimy napięcie elektryczne, jest to niezmiernie istotne. Kolejnym aspektem są wymagania mechaniczne rozumiane jako siła niezbędna do rozpięcia blokady złącza. W przypadku wtyk BLS ten parametr prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Złącza BLS – dodatkowe parametry

Złącza BLS są w stanie pracować z napięciem 250 V i natężeniem wynoszącym do 1 A. Za pomocą rastera 2,54 mm, który pracuje w zgodności z powszechnie stosowanymi goldpinami 0.1, można wykorzystać taki typ złącza do wielu różnych zastosowań. W rezultacie otrzymuje się złącze, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, uniwersalnością, a także dobrą ceną. Stosunek jakości do ceny z pewnością skłoni niejednego majsterkowicza do zakupu tego produktu.

Złącza BLS stają się obecnie coraz bardziej popularne. Ciekawostką jest fakt, że do dziś nie jest do końca jasne, jaka jest geneza ich nazwy. To samo dotyczy zresztą bardzo podobnych złączy – HU.