Złącza 4-pinowe

Złącza 4-pinowe

Czteropinowe złącza przewodowe znamy prawdopodobnie najbardziej z połączeń podzespołów komputerowych i instalacji elektrycznych zespołów samochodowych. Do najpopularniejszych złączy 4-pinowych należą złącza Molex, o czym świadczy fakt, że nazwy te występują często wymiennie. Czym charakteryzują się tego typu złącza oprócz tego, że mają cztery piny?

Do czego służą złącza 4-pinowe? Właściwości

Złącze czteropinowe to standard wprowadzony przez znaną na całym świecie firmę Molex zajmującą się produkcją i opracowywaniem nowych przewodów, wtyczek oraz złączy elektronicznych. Jest kilka rodzajów wtyków czteropinowych, jednak posługując się tą nazwą, w 99,9% przypadków będziemy mieli na myśli właśnie złącza Molex.

Obecnie złącza 4-pinowe są nieco rzadziej stosowane niż kiedyś, ale wciąż cieszą się dużą popularnością. Prosta, czteropinowa konstrukcja, kable zakończone wyjątkowo wygodnym wtykiem z tworzywa – to cechy charakterystycznego tego rozwiązania. Cztery przewody odpowiadają za różne funkcje. Dwa środkowe, koloru czarnego, zapewniają bezpieczeństwo (masa elektryczna). Po bokach znajdują się przewody doprowadzające energię – czerwony i żółty. Ten pierwszy ma +5 V DC, drugi natomiast +12 DC.

Pomimo tego, że konstrukcja złącza jest wyjątkowo prosta, to jest ono tak zaprojektowane, aby nie istniała możliwość odwrotnego połączenia wtyczek z gniazdem. Kolejną rzeczą jest transmisja prądu rzędu 7A, którą Molex uzyskało dzięki zastosowaniu wystarczająco grubych wtyków pomimo stosunkowo małych rozmiarów wtyczki. Samo zabezpieczenie przed odwrotnym połączeniem jest kluczowe w przypadku pracy na układach elektronicznych pozbawionych dodatkowych zabezpieczeń.

Złącze 4-pinowe Molex – zalety

Właściwością większości złączy Molex 4-pinowych jest raster wyprowadzeń rzędu 5,08 mm. Dodatkowo mamy do czynienia z kompatybilnością z przewodami zasilaczy komputerowych typu ATX. Pod względem zastosowania to właśnie podzespoły komputerowe – dyski twarde, napędy optyczne, płyty główne – były najczęściej wyposażane w tego rodzaju złącza (oczywiście także w wariantach wykraczających ponad cztery piny). Co więcej, kable Molex z czterema pinami służą do łączenia poszczególnych elementów układów elektronicznych w przemyśle motoryzacyjnym. Stosowane są przez wielu producentów.

Na uwagę zasługuje także relatywnie niska cena złącza 4-pinowego Molex, duża dostępność i dwie popularne wersje, jeśli chodzi o kształt produktu – kątowa oraz prosta.