Złącze sieciowe 230 V

Złącze sieciowe 230 V

Złącze sieciowe 230 V to nic innego jak kabel zasilający. Wtyczka złącza do zasilania sieciowego ma jednak ogromne znaczenie. Liczy się zarówno wygoda, jak i estetyka. Jak zawsze jednak – najważniejsze jest bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać, wybierając złącze sieciowe 230 V?

Złącza zasilające 230 V

Urządzenia elektryczne muszą być prawidłowo podpięte do źródła zasilania. W przypadku urządzeń sieciowych, jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia ze złączem zasilającym, które podłączamy do gniazdka elektrycznego. Złącze to najczęściej określane jest jako „wtyczka”.

Złącza zasilające mogą być różne. Standardem europejskim są wtyczki 230 V. Pomimo tego, że różnice wciąż są obserwowalne, obecnie na świecie mamy tendencje dążące do upodobnienia różnych systemów elektrycznych. Nie zawsze jednak tak było – w XX wieku w państwach europejskich systemy elektryczne były zupełnie inne, podobnie zresztą jak same wtyczki.

Mówiąc o złączach elektrycznych, nie sposób też nie wskazać na kwestie związane z bezpieczeństwem. Aspekt ten dotyczy m.in. uziemienia, a ono zależy od rodzaju wtyczki. Wciąż przy różnych urządzeniach dominują złącza dwupinowe (kolokwialnie mówiąc: z dwoma wystającymi wtykami, za pomocą których pobierana jest energia elektryczna). Takie produkty najczęściej wyposażone zostały w tzw. 2 klasę izolacji. Lepsze i bardziej zabezpieczone złącza sieciowe 230 V mają 1 klasę izolacji i wyposażone są w trzeci bolec. Jest to dodatkowe zabezpieczenie i gwarancja uziemienia.

Wtyczki sieciowe łatwo jest jednak „przełożyć”, tj. zdemontować z końcówki jednego kabla i nałożyć na drugi. Jeśli to robimy, to musimy pamiętać o tym, aby nigdy nie mieszać ze sobą niewłaściwych końcówek. Złącze sieciowe dwupinowe 230 V założone np. do zasilacza komputerowego pierwotnie wyposażone w kabel kończący się dwoma pinami i bolcem spowoduje awarię, a nawet przyczyni się do wypadku śmiertelnego.

Wybór odpowiedniego złącza do zasilania

Złącza sieciowe 230 V to niezwykle popularne elementy elektroniczne, które znajdziesz właściwie w każdym urządzeniu. Montowane są do sprzętów AGD, RTV, elektroniki, sprzętu komputerowego itd. Wybierając rodzaj wtyczki, stajemy przed stosunkowo prostym zadaniem. Oczywiście trzeba się tylko upewnić co do rodzaju wtyczki (2 piny; 2 piny + bolec), napięcia (230 V) i długości kabla. Najczęstsze długości kabli do złączy zasilających wynoszą 1–2 metry.