Złącza ARK
Złącza ARK
Mniej popularne, ale bardzo praktyczne – takie są właśnie złącza ARK określane na rynku zachodnim także jako terminal blocks. Złącze Ark zostało wyposażone w dużą liczbę wyprowadzeń, dzięki czemu zyskuje ono na wszechstronności zastosowania. Złącza ARK zostały wzmocnione za pomocą specjalnych zacisków śrubowych. W rezultacie otrzymujemy bardzo dobre złącze, które przyda się w projektach elektronicznych.
Budowa złączy ARK
Złącza tego typu są modułami składającymi się z wielu, co najmniej dwóch, wyprowadzeń. Wyprowadzenia te są zakończone specjalnymi zaciskami śrubowymi. Pod względem wizualnym złącze przypomina nieco większą kostkę lub prostopadłościan – wielkość produktu zależy od liczby wyprowadzeń.
Warto zwrócić uwagę na to, że każdy zacisk ARS jest oddzielnie izolowany, dzięki czemu zyskuje się maksymalne bezpieczeństwo i ochronę przed zakłóceniami. Połączenie śrubowe, które służy do stabilnego umiejscowienia danego przewodu, jest stabilne i wytrzymałe.
Złącza ARK najczęściej używane są do przyłączania przewodów do płytek drukowanych (Printed Circuit Boards – PCB). Stanowią doskonałą alternatywę dla najpopularniejszego sposobu na przyłączanie dodatkowych elementów – lutowania. Zastosowanie kostki ARS nie wymaga jakichkolwiek prac z wysoką temperaturą. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni styk na płytce PCB, do którego ma być doprowadzone dodatkowe wejścia, i wykorzystać w tym miejscu złącze ARK. Zastosowanie tego produktu obejmuje również obwody przełącznikowe, gniazdka elektryczne i moduły napięcia.
Złącza ARK – dodatkowe parametry
W zdecydowanej większości przypadków zakupione złącze ARK będzie wyposażone w miedziane styki wyprowadzeń. Wynika to z maksymalnej przewodności, którą można uzyskać, stosując ten materiał. Popularny raster to 3,5 mm. Można spotkać złącza ARK w różnych wariantach, jeśli chodzi o liczbę pinów. Uniwersalnym przykładem są złącza 3-pinowe. Obudowa kostki powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa. W tym celu rekomendowane jest zastosowanie materiału takiego jak poliamid. Zaciski śrubowe, stabilizujące dołączony przewód obsługiwane są zazwyczaj przez zwykły śrubokręt krzyżakowy (plus). Innym wariantem są złącza z zaciskami ze śrub o płaskich łbach.
Konstrukcja złączy ARK jest stosunkowo prosta i właśnie z tego powodu rozwiązanie to cieszy się taką popularnością. Jest powszechnie wykorzystywane w zróżnicowanych zastosowaniach przemysłowych.