Złącza sieciowe RJ
Złącza sieciowe RJ
Złącza sieciowe typu RJ zdominowały rynek połączeń sieciowych praktycznie od samego początku jego istnienia. Złącza RJ są właściwie nie tyle jednym rodzajem, co całą rodziną złączy. Poszczególne typy przeznaczone są także do transmisji sygnału telefonicznego. Najbardziej znanym wariantem jest jednak powszechnie używany kabel z końcówką RJ-45. Co warto wiedzieć o tych złączach?
Złącza RJ – najpopularniejsze złącza sieciowe i telefoniczne
Złącza sieciowe RJ różnią się zastosowaniem, konstrukcją, liczbą styków i rozmiarami. Najczęściej używane są złącza dwu-, cztero, sześcio- i ośmiostykowe. Złącza modularne RJ zaprojektowane są tak, aby były bardzo bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Sprzyja temu zintegrowany z obudową zatrzask, który skutecznie i stabilnie utrzymuje podłączony kabel w gnieździe RJ. Wyrwanie lub wypadnięcie przewodu z gniazda jest przez to bardzo mało prawdopodobne.
Współcześnie można powiedzieć, że nie tylko każdy zna jakiś rodzaj przewodu RJ, ale także nawet w tej chwili ma go u siebie w domu lub w biurze. Zdecydowanie najpopularniejszym kablem modularnym sieciowym jest ten, który kończy się złączem RJ-45. To typ złącza przeznaczony do podłączania modemów i routerów do odbiorników sieciowych takich jak komputery, laptopy, konsole telewizyjne i urządzenia pokrewne. Wtyczka RJ-45 najczęściej ma charakterystyczny kolor czerwony, ale nie jest to sztywną regułą. Mocą modemu steruje umieszczony w gnieździe RJ rezystor. Do zastosowań domowych używa się RJ-45S (często brakuje tego oznaczenia), który wyposażony jest w jedno wejście. Z kolei do zastosowań przemysłowych i w dużych centrach zarządzania infrastrukturą sieciową wykorzystuje się aż ośmiogniazdowe RJ-45M.
Na uwagę zasługują też wtyczki RJ-11. To sześciopozycyjne wtyki telefoniczne, które służą do podłączenia sprzętu telekomunikacyjnego z infrastrukturą telefoniczną. Inne wybrane modele z grupy RJ to m.in.: RJ-9, RJ-12, RJ-14, RJ-21.
Połączenie bezprzewodowe czy kablowe?
Domowe sieci Wi-Fi mają mnóstwo zalet, które każdy zna, jednak czasem warto podłączyć urządzenie tradycyjnie, czyli za pomocą kabla ethernetowego RJ-45. Z jednej strony połączenie kablowe pozwala na wykorzystanie pełnej mocy połączeniowej. Nie wpływają na nie zakłócenia zewnętrzne w takim stopniu, jak w przypadku sieci bezprzewodowych (szczególnie w blokach). Z drugiej strony, w przypadku majsterkowania w elektronice programowalnej, nie wszystkie płytki bazowe wyposażone są w moduły komunikacji bezprzewodowej. W takiej sytuacji wystarczy tylko podłączyć i zintegrować gniazdo RJ, aby zapewnić świetne połączenie.