Przewody i złącza audio

Przewody i złącza audio

Przewody i złącza dźwiękowe nie służą jedynie do podłączenia sprzętu grającego. Mają one bezpośredni wpływ na jakość przesyłanych informacji. Na przestrzeni lat powstało wiele ich rodzajów. Pytanie zatem, jakiego rodzaju złącza i kable audio zapewniają najlepszy dźwięk?

Popularne przewody audio – RCA, Jack, XLR

Kto by pomyślał, że jedna z wciąż chętnie używanych wtyczek audio, jack, została wynaleziona… pod koniec XIX wieku? Wciąż za pomocą jacka lub mini-jacka podłączymy wiele rodzajów głośników komputerowych, a także wzmacniaczy do instrumentów muzycznych. Ulepszone wersje tych złączy są powszechnie używane także w wielu innych zastosowaniach.

Kolejnym ciekawym i wciąż szeroko stosowanym przewodem są kable i końcówki typu RCA, znane też jako cinche. Używane są przy przesyłaniu sygnału pomiędzy urządzeniami takimi jak odtwarzacze audio czy telewizory. Lepsze wersje, podobnie jak w przypadku jacków, mają pozłacane wtyki. Niestety, są bardziej podatne na zakłócenia elektromagnetyczne.

XLR to najmniej popularna w tej grupie wtyczka, jednak warto o niej wspomnieć. Została opracowana przez Jamesa Cannona celem uniknięcia strat sygnału audio. Charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki temperaturowe. Wyposażona jest w kilka pinów (ich liczba różni się w zależności od rodzaju wtyku).

Przewody i złącza audio znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Nowoczesne złącza audio – HDMI i USB-C 3.1

Wtyczka HDMI zadebiutowała już w 2000 roku. Od tamtego czasu przeszła liczne zmiany tak, że  dzisiaj jest jedną z najbardziej polecanych wtyczek w ogóle. Kable HDMI w wersji 2.1 mają przepustowość aż do 48 Gbps. HDMI to interfejs, który służy do cyfrowego przesyłania zarówno sygnału audio, jak i video. Uniwersalność zastosowania i tym samym możliwa oszczędność pieniędzy oraz miejsca na biurka przyczyniła się do popularyzacji tego złącza.

Na koniec warto zwrócić uwagę na najnowszą odsłonę kabli USB. USB z wejściem typu C w wersji 3.1 obsługuje przesył czterokanałowego dźwięku. Z tego powodu  wejścia mini-jack w telefonach komórkowych zostają wypierane. USB 3.1 ma bardzo szerokie zastosowanie i świetlaną przyszłość, ponieważ jest to technologia bardzo uniwersalna o dużej jakości przesyłanego sygnału, świetnej przepustowości oraz możliwości nadawania i odbierania informacji w tym samym momencie. Tej ostatniej funkcji nie miały poprzednie generacje USB (1.0, 1.1, 2.0, 2.1).