Przewody audio-wideo Raspberry Pi
Przewody audio-wideo Raspberry Pi
Raspberry Pi to niesamowite minikomputery, które zaskakują wieloma możliwościami. Za pomocą płytek głównych i dodatkowych modułów Raspberry Pi możliwe staje się stworzenie własnego robota i wielu innych konstrukcji. Do niektórych z nich potrzeba jednak dobrego przewodu audio-wideo.
Oficjalne przewody audio-wideo do Raspberry Pi
Minikomputery Raspberry Pi zostały wyposażone w możliwość przetwarzania i przesyłania sygnałów dźwiękowych i wideo. Nie ma problemu z podłączeniem ich do komputera dużego monitora lub innego wyświetlacza. Jednak aby wszystko funkcjonowało tak, jak powinno, należy jeszcze wyposażyć się w dobry przewód audio-wideo Raspberry Pi.
Takim kablem będzie HDMI. To właśnie ta technologia przesyłu cyfrowego sygnału dźwiękowego i sygnału wideo jest opcją rekomendowaną przez producenta. Stąd też oficjalne przewody od Raspberry Pi Foundation to właśnie kable HDMI.
Rekomendowane produkty nieco różnią się jednak od tych standardowych, które można kupić w każdym sklepie elektronicznym. Przede wszystkim mamy do czynienia z przewodami z pozłacanymi złączami wtyczek. To rozwiązanie przekłada się na solidność i wytrzymałość kabli. Przewody mają bezpośredni wpływ na jakość przesyłanych sygnałów cyfrowych. Ich wysoka jakość pozwala ograniczyć zakłócenia sygnału do minimum. Dzięki oficjalnym przewodom HDMI do Raspberry Pi do mikrokomputera można podłączyć właściwie dowolne urządzenie wyjściowe – monitor, telewizor, zestaw kina domowego czy system do cyfrowej transmisji obrazu z kamer monitoringu.
Wybór przewodu audio-wideo do Raspberry Pi
Na rynku można spotkać bardzo wiele rodzajów przewodów audio-wideo HDMI. Pomimo tego, że najnowsza technologia HDMI 2.1 gwarantuje niespotykane dotąd możliwości, czasem warto zdecydować się na tańszy wariant. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebny jest kabel HDMI. W przypadku rozwiązań z zakresu systemów dozorowych raczej nie potrzeba maksymalnej możliwej przepustowości i rozdzielczości wideo rzędu 10K. Jeśli jednak mikrokomputer Raspberry Pi będzie centralnym elementem projektu zakładającego konieczność wyświetlania jak najbardziej szczegółowej grafiki, to złącze HDMI 2.1 stanie się oczywistym wyborem.
Warto również rozejrzeć się za dostępnymi przejściówkami. Obniżają one jakość sygnału, ale będą dużą pomocą, gdy jesteśmy już w posiadaniu innego rodzaju kabla. W przypadku mikrokomputerów Raspberry Pi popularne są przejściówki HDMI do VGA, a także przejściówki kątowe (gniazdo-wtyk).