Przewody jednożyłowe

Przewody jednożyłowe

Przewody jednożyłowe i przewody wielożyłowe – to jeden z podstawowych funkcjonalnych podziałów okablowania. Każdy wariant ma swoje wady i zalety. Sprawdź, co warto wiedzieć o przewodach jednożyłowych już teraz!

Główne zalety przewodów jednożyłowych, parametry, specyfikacja

Przewody jednożyłowe, jak łatwo się domyślić, składają się tylko z jednej żyły. To połączenia powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju elektronice. Kable z jedną żyłą sprawdzają się przy instalacjach systemów dozorowych, w automatyce przemysłowej i wielu innych zastosowaniach.

W przypadku kabli wielożyłowych często spotykanym problemem są zakłócenia. Kable oddziałują na siebie. Choć izolacja każdej żyły ma za zadanie wyeliminować zakłócenia, to czasem i tak mogą one utrudniać pracę. Z naturalnych przyczyn przewody jednożyłowe z reguły są cieńsze od odpowiedników z wieloma żyłami.

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji kabli jest miedź, rzadziej aluminium. To właśnie miedź ma najlepsze właściwości przepływowe. Zabezpieczenie przewodów od strony zewnętrznej wykonywane jest z różnego rodzaju wytrzymałych tworzyw sztucznych. 

Kable jednożyłowe i ich zastosowanie

Przewody jednożyłowe w elektronice programowalnej znajdują zastosowanie przede wszystkim przy połączeniach jednorazowych i tam, gdzie dostępna jest wystarczająca ilość miejsca. Wykorzystanie kilkunastu kabli z pojedynczymi żyłami w obrębie jednej płytki może okazać się trudne. W takiej sytuacji zaleca się wykorzystanie splotów kablowych i przewodów wielożyłowych.

Niemniej zastosowanie przewodów jednożyłowych jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je m.in. w izolacjach PVC, fluoropolimerowych, gumowych, w cienkodruku, przemyśle samochodowym i oczywiście w elektronice.