Przewody połączeniowe
Przewody połączeniowe
Jeśli zajmujesz się elektroniką programowalną lub po prostu lubisz majsterkować, to doskonale wiesz, jak ważne są przewody połączeniowe. Bez dobrej jakości kabli połączeniowych o prawidłowo dopasowanych parametrach żaden projekt nie wypali.
Co to są przewody połączeniowe?
Przewody połączeniowe to bardzo ogólna nazwa kabli. Przyjęło się, że używając tego terminu, najczęściej mówimy o przewodach do płytek stykowych (SMG), chociaż produkty te mogą mieć szersze zastosowanie. Zawsze jednak będzie ono związane z elektroniką.
Jeśli zamierzamy tworzyć własne konstrukcje i wiemy już mniej więcej, co to jest Arduino czy Raspberry Pi, to z pewnością najwyższy czas, aby przejść do konkretów. Za pomocą przewodów połączeniowych można skonstruować gadżety i sprzęty elektroniczne. Za pomocą przewodów połączeniowych można dołączyć do płytki sterowniki, nakładki, nawet niektóre dedykowane podzespoły wyjściowe. Poszczególne rozwiązania wymagają utworzenia połączenia, zazwyczaj między jedną płytką PCB (ang. printed circuit board) a drugą. Właśnie w tym celu wykorzystywane są powszechnie przewody połączeniowe!
Jakie są rodzaje kabli połączeniowych?
Dobrej jakości przewody połączeniowe są podstawą każdego udanego projektu elektronicznego. Bez takich produktów istnieć będzie wyższe ryzyko zerwania styku połączeniowego lub samego kabla. Co więcej, przewody połączeniowe powinny być odpowiednio dopasowane do konkretnego zastosowania i urządzenia – płytki mikrokomputera.
Jakie przewody połączeniowe do swojego projektu elektronicznego DIY wybrać? Z pewnością na początku należy zwrócić uwagę na zakończenia kabli. W tym zakresie mówimy o wtykach żeńsko-żeńskich, męsko-męskich i mieszanych – męsko-żeńskich. Duże znaczenie dla poprawności działania projektu będzie miała długość kabli. Ten parametr trzeba jednak ustalić zupełnie indywidualnie do konkretnego zastosowania.
Kolejnym kluczowym parametrem jest rodzaj końcówki przewodu. Do płytek stykowych często używamy przewodów krokodylkowych. Do niektórych zastosowań trzeba użyć dedykowanych kabli, np. przewodów 4-pinowych Grove do płytek i czujników tej marki. Istnieją także uniwersalne przewody IDC do tworzenia wielu różnych połączeń.