Przewody połączeniowe Qwiic

Przewody połączeniowe Qwiic

Przewody Qwiic zostały opracowane przez jednego z liderów rynku elektroniki programowalnej – firmę SparkFun z Colorado. Zgodnie z nazwą charakteryzują się one dużą prędkością przesyłową, ale nie tylko. Co trzeba o nich wiedzieć?

Qwiic – standard SparkFun

Płytki główne z modułami, serwami, sterownikami, sensorami i wieloma innymi podzespołami należy połączyć za pomocą przewodów połączeniowych. Tutaj jednak pojawia się problem – nie do każdego sprzętu pasuje ten sam, uniwersalny przewód, np. krokodylkowy.

Qwiic to oryginalny systemów przewodów, które pasują do poszczególnych zastosowań. W tym przypadku mamy do czynienia z dziełem słynnej firmy SparkFun, która jest czołowym producentem elektroniki programowalnej. I widać to po możliwościach Qwiic.

Qwiic (także jako: QWIIC) to standard opracowany z myślą o stworzeniu uniwersalnego systemu przyłączeniowego, który będzie pasował do urządzeń największych producentów. Przewody Qwiic są kompatybilne z produktami takich marek jak Arduino czy Raspberry Pi. Ich prosta obsługa zwiększa przyjemność majsterkowania.

Główne zalety przewodów Qwiic

Ogromnym atutem przewodów Qwiic jest to, że są wyposażone w czteropinowe złącza. Dlaczego jest to zaleta? Powód jest dość banalny – dzięki temu z pewnością trudniej pomylić złącza i podpiąć coś nieprawidłowo. Kto spędził wiele godzin na podłączaniu zaawansowanego projektu, ten wie, jak istotny jest to aspekt.

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to standard przewodów QWIIC został opracowany tak, aby nie tylko zminimalizować, ale całkowicie wykluczyć proces lutowania. Dzięki czterem osobnym pinom wystarczy prosty kabel Qwiic zamiast osobnych przewodów. W stałym miejscu znajdują się też końcówki SDA, SCL, HND i VCC. To sprawia, że nie trzeba zastanawiać się, co i gdzie podpiąć.

Do kolejnych mocnych stron Qwiic należy to, że standard ten oferuje możliwość wygodnego i szybkiego przyłączania poszczególnych podzespołów. Złącze ma raster 1 mm, a więc mamy możliwość zaoszczędzenia cennego miejsca na dowolnej płytce. Umożliwia podłączenie dowolnego urządzenia, które wykorzystuje interfejs I2C i przejściówkę typu JST-QWIIC. Standard Qwiic uznawany jest powszechnie za niezawodny, a do wyposażenia się w tego typu akcesoria elektroniczne skłaniają także przystępne ceny.