Złącza BNC
Złącza BNC
Gniazda i wtyczki BNC są wykorzystywane do łączenia przewodów koncentrycznych. Najpopularniejsze są w wykorzystaniu profesjonalnym – przez centra sieci bezprzewodowych, telewizji cyfrowej i analogowej oraz zadań pokrewnych. Złącza BNC są tak skonstruowane, aby gwarantować możliwie bezstratny i bezzakłóceniowy przesył sygnału.
Złącza BNC w zastosowaniach przemysłowych
Bayonet Neill–Concelman, czyli złącza BNC, dziedziczące nazwę po nazwisku projektanta, zadebiutowały na rynku już wiele dekad temu – w latach 50. XX w. Początkowo były wykorzystywanych na użytek obsługi sieci komputerowych z przewodami koncentrycznymi, wymagającymi specjalnych technik połączeniowych. Obecnie na tej płaszczyźnie nie stosuje się już kabli ani złączy BNC, ale technologia wciąż jest używana w innych sektorach. Przykładem mogą być aparatury pomiarowe, przesyłanie sygnału telewizji cyfrowej i analogowej, radiotelekomunikacja.
Wyróżnia się kilka rodzajów złączy BNC, z czego najpopularniejsze warianty to BNC ZP1 i ZP2. Wersje różnią się zakresem rezystancji – 50-omowa i 75-omowa. Obydwa produkty należą do grupy złączy przemysłowych, których praktycznie nie wykorzystuje się w gospodarstwach domowych ani w celach nieprofesjonalnych.
Jak wybrać złącze BNC? Czym należy się kierować?
Jeśli potrzebujemy zakupić w jakimś celu przewód zakończony złączem BNC, to szczególnie zaleca się zwrócenie uwagi na samą jakość przewodu koncentrycznego. To właśnie jakość kabla ma w tym wypadku pierwszorzędne znaczenie, a nie końcówki.
Po kable koncentryczne sięgamy najczęściej do zastosowań, które wymagają transmisji sygnałów wysokich częstotliwości. Pasmo przenoszenia to zazwyczaj 0 – 4 GHz. Bardzo dużą zaletą końcówek BNC jest to, że są one w dużym stopniu podatne na zakłócenia. Złącze tego typu wyróżnia się również pod względem trwałości i wytrzymałości mechanicznej. Wysokiej jakości kabel koncentryczny ze złączem BNC będzie zakupem, który sprawdzi się tak samo idealnie od razu, jak i po dwóch czy trzech dekadach, ponieważ nie jest narażony na parcenie ani inne procesy pogarszające jego stan. Oczywiście, jak zawsze warto zwrócić uwagę na producenta. Złącze BNC nie jest opanowane ściśle, dlatego wiele firm dostarcza tego typu aparatury.