Złącza SMA
Złącza SMA
Złącza SMA stosowane są powszechnie do instalacji anten odbierających sygnał bezprzewodowy. Oprócz tego złącze SMA może być wykorzystane do łączenia przewodów koncentrycznych i sygnałów wysokich częstotliwości (>18 GHz). Pierwsze złącze SMA zostało zaprojektowane już w 1960 roku.
Złącza SMA do anten sygnałowych
Popularnym zastosowaniem złączy SMA są instalacje satelitarne GPS, GSM, a także internetowe – Wi-Fi. Złącza tego typu używane są w przewodach odpowiedzialnych za przenoszenie sygnału z anten. Można je spotkać zarówno w zaawansowanych instalacjach przemysłowych, jak i w mieszkaniach oraz domach. To właśnie kablem zakończonym złączem typu SMA możemy podłączyć antenę do wzmocnienia sygnału Wi-Fi, która będzie prowadziła do modemu lub routera. Sposób instalacji i zamontowanie takiego kabla jest wyjątkowo prosty. Po wybraniu odpowiedniego produktu proces ten nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.
SMA to technologia pierwotnie stworzona do operowania na bardzo wysokich częstotliwościach. Jest w stanie transportować sygnał o częstotliwości aż do 18 gigaherców. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością ogólną i izolacją przeciwzakłóceniową. Przy podłączaniu styku SMA istotne jest jednak to, aby dokładnie sprawdzić wtyczkę i gniazdo. Najlepiej przeczyścić je za pomocą sprężonego powietrza, ponieważ nawet bardzo drobne zanieczyszczenia w tym miejscu są w stanie bardzo negatywnie wpłynąć na jakość przesyłanego sygnału. Odpowiednio utrzymywane złącze SMA jest w stanie przejść ok. 500 połączeń bez jakiejkolwiek utraty jakości.
Złącza SMA do łączenia przewodów koncentrycznych
Prezentowany typ złączy jest używany do łączenia przewodów koncentrycznych ze względu na dobre właściwości izolacyjne. Sygnał wewnątrz nie jest podatny na negatywne oddziaływania pól elektromagnetycznych zewnętrznych. Solidne warstwy izolacji zewnętrznej i wewnętrznej sprawiają, że przesył ma optymalne warunki i przebiega bez zakłóceń.
Oprócz tego złącza SMA mogą być używane przez entuzjastów elektroniki programowalnej. Ta dziedzina staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularna. W związku z mnóstwem możliwości, które zawdzięczamy m.in. firmom takim jak Arduino czy Raspberry Pi, jedynym ograniczeniem konstrukcyjnym staje się własna wyobraźnia i budżet, jaki przeznaczymy na zakup akcesoriów, płytek stykowych, modułów, sterowników, kabli i złączy.