Czy jakość oraz długość kabla HDMI ma wpływ na jakość obrazu?

Jaki kabel HDMI wybrać? Czy jego długość ma wpływ na jakość wyświetlanego obrazu? Jakie parametry przewodu warto wziąć pod uwagę?

Kabel HDMI a jakość obrazu – wszystko co należy wiedzieć o cyfrowej transmisji. Czy jakość kabla HDMI ma znaczenie?

W przeciwieństwie do analogowych przewodów typu VGA, kable HDMI transmitują sygnał cyfrowo. Co to oznacza w praktyce? Przesyłany obraz jest kodowany do postaci binarnej, czyli zer i jedynek. Teoretycznie jakość kabla HDMI nie powinna mieć znaczenia, dlatego że bez względu na to jaki przewód podłączymy, przesłany kod będzie zawsze taki sam. A co w przypadku długości? I znów, teoretycznie im krótszy kabel HDMI, czyli krótsze połączenie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, tym lepiej. Oczywiście nie należy spodziewać się żadnych różnic pomiędzy takim samym przewodem o długości 1,5 m czy 2 m. Ta zasada dotyczy kabli, których długość przekracza 5 m, wówczas mogą pojawiać się okresowe spadki jakości i płynności. Bardzo długie przewody HDMI cieszą się najgorszą opinią.

Kabel HDMI, a jakość obrazu — najważniejsze informacje

Wybór konkretnego przewodu HDMI jest przede wszystkim uzależniony od sposobu wykorzystania. Jeżeli będzie używany wyłącznie do transmitowania sygnału telewizyjnego charakteryzującego się rozdzielczością FullHD (1920 x 1080 pikseli) lub HDReady (1280 x 720 pikseli) niezwykle trudno będzie zauważyć różnicę pomiędzy poszczególnymi kablami. W takim wypadku dobrym wyborem są przewody HDMI, których wtyczki zostały wykonane m.in. z miedzi beztlenowej lub z połączenia miedzi i stali. Jeżeli jednak kabel HDMI będzie wykorzystywany do transmisji obrazu wyróżniającego się wysoką rozdzielczością i szybkością transmisji, wówczas warto zainwestować w nowej generacji przewody HDMI.

  • W listopadzie 2017 roku na rynek trafił kabel HDMI w wersji 2.1, który jest naturalnym rozwinięciem technologii. Nowy przewód został stworzony w odpowiedzi na stale zwiększającą się rozdzielczość obrazu, częstotliwość i szybkość transmisji obrazu.
  • Zatem czy jakość kabla HDMI ma istotne znaczenie? W przypadku standardów, zdecydowanie tak. Czego możemy się spodziewać po wersji 2.1? Przede wszystkim dwukrotnie zwiększonej (względem wersji HDMI 2.0) maksymalnej częstotliwości pikselowej, która wynosi imponujące 1200 MHz. Na szczególną uwagę zasługuje także maksymalna przepustowość sygnału wideo, która w opisywanym standardzie wynosi aż 42,6 Gb/s. Z kolei głębia kolorów, bez względu na rozdzielczość wyświetlanego obrazu, jest równa 48 bit.

Oczywiście to nie wszystkie cechy nowego standardu 2.1. Zaliczamy również do nich funkcję dynamicznego HDR, ulepszonego zwrotnego kanału audio, kompresję obrazu typu DSC, a także tryb odpowiadający za redukowanie do minimum opóźnienia w transmisji obrazu. Przed wyborem konkretnego modelu, warto przeczytać ten artykuł.

Czy jakość kabla HDMI jest istotna?

Trudno jednoznacznie stwierdzić czym jest jakość przewodu. Dla niektórych osób będzie to elastyczny oplot odporny na zbyt mocne zgięcia, dla innych obecność filtra ferrytowego, którego głównym zadaniem jest zapobieganie zmianom natężenia płynącego prądu. Z kolei jeszcze inne osoby wskażą pozłacane wtyki przewodu HDMI. Co ciekawe, każda z nich będzie miała trochę racji. Jeżeli jednak jakość kabla określa jego funkcjonalność, to do wyboru są dwie wersje.

  • Pierwsza z nich to standardowy kabel HDMI umożliwiający przesyłanie sygnału audio i wideo.
  • Przewody HDMI, które w nazwie lub opisie zawierają wyraz Ethernet, oprócz funkcji transmisji obrazu, są wyposażone w dodatkowy kanał sieciowy

Oczywiście pierwsza i druga grupa przewodów występuje w różnych wersjach, w tym w najnowszej 2.1. HDMI 2.1 pozwala na przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli z prędkością do 120 klatek na sekundę. Z tego powodu idealnie nadaje się do konsol nowej generacji, a także oglądania filmów charakteryzujących się ultra wysoką rozdzielczością. Nie można również zapomnieć o odpowiednim telewizorze lub monitorze. Oprócz częstotliwości odświeżania i rozdzielczości należy sprawdzić obecność gniazda HDMI zgodnego ze standardem 2.1. Wówczas mamy pewność pełnej kompatybilności i prawidłowego działania.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również