Jaki kabel USB wybrać – lista najlepszych kabli

Czym kierować się w trakcie wyboru przewodu USB? Jakie są rodzaje kabli do ładowania i transmisji danych? Praktyczny poradnik dla początkujących.

Jakie przewody USB są szczególnie warte polecenie? Dlaczego tak ważna jest przepustowość przewodu i jak się ją oznacza?

Mnogość wtyczek, standardów i rodzajów przewodów USB sprawia, że z pozoru prosta czynność polegająca na wyborze kompatybilnego kabla, w praktyce okazuje się skomplikowana. Taki stan rzeczy wynika m.in. z ogromnej liczby urządzeń, których zasilanie jest realizowane przez różnego rodzaju przewody. Choć obecne trendy rynkowe zmierzają do standaryzacji, to różne rodzaje wtyków USB z pewnością będą używane jeszcze przez kilka lat.

Jaki kabel USB wybrać? Proste, a zarazem skomplikowane pytanie

Dlaczego tak trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie zadane w nagłówku? Przede wszystkim ze względu na duże zamieszanie na rynku, wynikające z używania różnych standardów przez producentów sprzętu elektronicznego. Bez względu na rodzaj kabli USB, pełnią one trzy funkcje. Pierwszą z nich jest uzupełnienie energii w podłączonym urządzeniu. Druga to transmisja danych, natomiast trzecia to bieżące zasilanie podłączonego sprzętu. Przed wyborem konkretnego modelu użytkownik musi znać nie tylko kształt obu końcówek, ale także maksymalną przepustowość oraz pożądaną długość kabla. Jednak jak się w tym wszystkim odnaleźć? Odpowiedź na to pytanie będzie zdecydowanie prostsza po lekturze tego artykułu.

Rodzaje kabli USB – uporządkowane informacje

Aby zachować porządek, na początku należy zacząć od rozróżnienia wszystkich kształtów wtyków, które obecnie można znaleźć na rynku.

  • Przewody USB typu A to niezwykle popularny kabel z wtykiem w kształcie prostokąta. Ten rodzaj standardu można znaleźć m.in. w telewizorach, komputerach stacjonarnych i laptopach.
  • Z kolei przewody USB typu B są najczęściej wykorzystywane do komunikacji z drukarkami, skanerami, a także niektórymi instrumentami muzycznymi.
  • Przewody miniUSB wykorzystuje się do transmisji danych i ładowania niewielkich urządzeń elektronicznych.
  • Kabel mikro USB jest potrzebny do komunikacji z wybranymi urządzeniami mobilnymi.
  • Najnowszy standard, czyli USB typu C charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Ten port spotykamy nie tylko w nowoczesnych smartfonach i tabletach, ale również w laptopach, gimbalach, a nawet minikomputerach, takich jak Raspberry Pi. Ponadto w tym artykule zawarto informacje dotyczące przewodów zasilających do płytek drukowanych. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć błędnych decyzji zakupowych.

Jakie są jeszcze rodzaje kabli do ładowania? Oczywiście na rynku dostępne są przewody z dwiema identycznymi końcówkami, a także praktycznie wszystkie kombinacje wyżej wymienionych standardów. Więcej o przewodach USB można znaleźć pod tym linkiem.

Najlepsze kable USB, czyli jakie?

Oprócz prawidłowo dobranych końcówek przewodu, nazywanych również wtykami, niezwykle ważna jest przepustowość przewodu wyraźna w MB/s lub GB/s. Na co wpływa ten parametr? Przede wszystkim na prędkość przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Im jest wyższa, tym użytkownik musi krócej czekać na zakończenie tej czynności. Ma to ogromne znaczenie w przypadku dużych plików.

  • Standard USB 2.0 charakteryzuje się najniższą przepustowością danych, która średnio oscyluje w granicach 60 MB/s.
  • Z kolei standard USB 3.0 może przesyłać dane z prędkością nawet 5 GB na każdą sekundę pracy.
  • USB 3.1 potrafi przesyłać dane z dwukrotnie wyższą prędkością niż USB 3.0, czyli 10 GB/s.
  • Najnowszy standard, czyli USB 3.2 transferuje dane z szybkością nawet 20 GB/s

Najlepsze kable USB to modele, które potrafią przesyłać ogromne ilości danych w krótkim czasie. W praktyce jednak nie wszyscy użytkownicy wymagają aż tak wysokiej prędkości.

Lista polecanych przewodów USB

Chcąc zasilać i komunikować się z minikomputerami, najlepszym wyborem są oryginalne przewody. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na gwarancję kompatybilności i niezawodności.

  • W przypadku Raspberry Pi Zero dobrym wyborem będzie przewód OTG Host microUSB – USB o długości 15 cm.
  • Osoby szukające przewodu USB A – B powinny zwrócić uwagę na kabel z filtrem ferrytowym produkowany przez renomowaną firmę Lanberg. Przewód ma długość 1,8 m.
  • Dużą popularnością cieszy się także przewód microUSB B – USB A 2.0 Hi-Speed o długości 15 cm produkowany przez firmę Goobay.
  • W kategorii kabli z wtykiem C warto zwrócić uwagę na przewód USB 3.1 typ A – USB 3.1 typ C firmy Akyga charakteryzujący się długością 1 m. Wysoka jakość wykonania, w połączeniu z szybką transmisją danych, gwarantuje uniwersalne zastosowanie.

Przed wyborem konkretnego przewodu przede wszystkim należy sprawdzić rodzaj wtyku, przepustowość i obecność dodatków takich jak filtr ferrytowy. Nie bez znaczenie jest także długość. Zbyt długie kable łatwo się plączą, z kolei zbyt krótkie obniżają komfort użytkowania.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również