Czym jest Raspberry Pi? Raspberry Pi jest niewielkim, jednopłytkowym komputerem, który zrewolucjonizował świat programowania jak i elektroniki hobbystycznej. Główną jego…
Jak lutować przewody? Dobór potrzebnych narzędzi
Szkół jest wiele, ale ogólne zasady dotyczące tego, jak lutować przewody miedziane, pozostają niezmienne. Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik lutowania, który przyda się każdemu początkującemu majsterkowiczowi.
Narzędzia potrzebne do lutowania
Lutowanie to jedna z najczęściej wykonywanych prac w zakresie majsterkowania. Umiejętność lutowania przewodów przyda się każdemu bez względu na to, czy po prostu potrzebujemy czasem wykonać drobną naprawę, czy jesteśmy fanami elektroniki programowalnej. Przed przystąpieniem do lutowania upewnijmy się, że mamy wszystkie potrzebne narzędzia. Należy wyposażyć się w:
- lutownicę – do użytku domowego wystarczy standardowa, transformatorowa,
- pojemnik z cyną do lutowania,
- kalafonię,
- koszulki termokurczliwe na przewody,
- nawilżoną gąbkę, np. do mycia naczyń,
- kombinerki i szczypce do ściągania owijki z kabla.
Lutowanie przewodów – krok po kroku
Na początku należy ściągnąć warstwę owijki z obydwu stron kabli, które będą łączone na odległość ok. 1 cm. Kolejnym krokiem jest zakręcenie końcówek miedzianych. W tym momencie możemy zacząć nagrzewać lutownicę.
Po kilkunastu sekundach, gdy końcówka będzie już bardzo gorąca, warto bardzo delikatnie i szybko przetrzeć ją wilgotną gąbkę w celu wyczyszczenia. Kabel do pojemnika z kalafonią, a następnie umieszczamy pewnie w kombinerkach. Upewniamy się, że lutownica jest gorąca, przykładamy ją do przewodu, po czym nakładamy na niego warstwę cyny. Grubość powłoki nie powinna być za gruba, aby nie powstały pęcherze.
Ocynkowane końcówki przewodu można łączyć nagrzaną lutownicą. W tym celu grzejemy cynę na przewodach, trzymając całość w kombinerkach, a po roztopieniu przykładamy do siebie końcówki i chwilę czekamy. Teraz wystarczy już tylko przesunąć uprzednio przygotowaną (rozmiar dostosowujemy za pomocą szczypiec) owijkę termokurczliwą nałożoną na kabel. Ściskamy ją delikatnie, aby całość szczelnie się zamknęła i voilà – lutowanie przewodu zakończone sukcesem!
Zobacz również
Co to jest l5973d? 5973d to układ scalony konwertera typu step-down, który umożliwia konwersję napięcia DC (prądu stałego) na niższy…
Czym jest 2n6491? 2n6491, znany również jako tranzystor 2n6491, jest specyficznym typem elementu elektronicznego używanego w wielu różnych aplikacjach. Ten…
Zastosowanie stacji lutowniczych Hot Air Stacje lutownicze Hot Air to narzędzie nieodłącznie związane z sektorem elektroniki. Dzięki technologii lutowania hot…