Jak łączyć przewody elektryczne różnymi metodami?

Istnieje wiele sposobów na efektywne łączenie przewodów miedzianych. Wciąż chyba najpopularniejszą metodą jest klasyczne lutowanie kabli, ale do tego celu można wykorzystać też wiele rodzajów bardzo wygodnych złączek.

Złączki do łączenia przewodów elektrycznych i nie tylko

Pierwszą ciekawą metodą łączenia ze sobą dwóch końców kabla elektrycznego jest skorzystanie z gotowych złączek tulejkowych. To tanie, proste i praktyczne produkty. Wyróżnia się wiele ich rodzajów, w tym rozgałęzione i nierozgałęzione.

Złączki kablowe z tulejką typu TTS i TTN to propozycje, które najczęściej wymagają połączenia lutowego, ale odbywa się ono znacznie prościej. Wystarczy włożyć końcówki kabli do złączki i zgrzać. Tulejki wyposażone są w owijkę termokurczliwą idealnie dopasowującą się do każdego przewodu.

Złączki elektryczne WAGO i kostki elektryczne

Prawdopodobnie najprostszą metodą łączeniową jest zastosowanie złączek elektrycznych WAGO. Istnieje wiele modeli, mniej lub bardziej rozgałęzionych, a wraz z nimi możliwości rozbudowy systemu kablowego. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. To rozwiązanie gwarantuje brak jakichkolwiek spięć i problemów z elektryką. Prostota instalacji polega na tym, że nie wymaga lutowania, a jedynie odpowiedniego włożenia w otwory dwóch końcówek wcześniej przygotowanych przewodów i przekręcenia mechanizmu złączki celem stworzenia stabilnego połączenia zaciskowego.

Bardzo podobnie działają różnego rodzaju kostki elektryczne. Na rynku znajdziemy mnóstwo typów tych produktów, np. kostki wsuwane, zaciskowe, do lutowania. Do połączenia przewodów za pomocą niektórych modeli zaleca się użycie specjalnego preparatu uszczelniającego i zapobiegającego utlenianiu się miedzi lub aluminium.

Oczywiście oprócz dwóch powyższych metod można samodzielnie połączyć przewody poprzez lutowanie – bez używania żadnych dodatkowych elementów!

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu:

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również