Z czego są robione przewody elektryczne

Okablowanie jest obecne praktycznie wszędzie wokół nas. Czy zastanawialiśmy się jednak, z czego robione są przewody elektryczne? Jak się okazuje – z wielu różnych materiałów. Poniżej przedstawiamy szczegóły!

Różne materiały używane do produkcji kabli elektrycznych

Kable to jedno- lub wielożyłowe przewody składające się z rdzenia, izolacji rdzenia i ochronnej warstwy zewnętrznej. Gdy pytamy, z czego robione są przewody elektryczne, to zwykle pierwszym skojarzeniem jest miedź. I faktycznie – współcześnie to właśnie miedź niemalże całkowicie zdominowała rynek kabli elektrycznych, światłowodowych, telekomunikacyjnych i innych.

Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji żył kablowych – elektrycznych i nie tylko – jest wysokiej jakości miedź. Wynika to z jej parametrów technicznych. Okablowanie miedziane jest odporne na czynniki mechaniczne, ma świetną przewodność i jest bardzo łatwe w łączeniu.

Drugim i w zasadzie ostatnim materiałem używanym do tworzenia żył kablowych jest aluminium. To materiał coraz rzadziej spotykany, ale ma wiele zalet. Aluminium minimalnie słabiej przewodzi prąd, ale za to jest tańsze w produkcji i lżejsze od miedzi.

Materiały izolacyjne przewodów elektrycznych

Przewody składają się również z warstwy izolacyjnej. W przypadku wielożyłowych kabli mamy do czynienia z izolacją wewnętrzną, która odpowiada za ochronę każdej żyły z osobna, a także zabezpieczenie zewnętrzne dbające o bezpieczeństwo całości.

Obecnie do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych kabli elektrycznych i innych zalicza się gumę etylenowo-propylenową, polietylen o małej (LDPE) lub dużej gęstości (HDPE), teflon (PTFE) oraz gumę butylową. Można się także spotkać z okablowaniem izolowanym od zewnątrz przez materiał polipropylenowy (PP) lub octan winylu (EVA). Do rzadziej stosowanych związków należą m.in.: guma chloroprenowa, mieszanka polichloropropylenowa, polichlorek winylu, polistyren usieciowany. Ciekawostką jest fakt, że dawniej popularnym materiałem izolacyjnym przewodów był szkodliwy dla zdrowia ołów. Wynikało to m.in. z tego, że tworzywo to doskonale sprawdzało się w trudnych warunkach atmosferycznych (przy dużym mrozie).

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu:

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również