
Snapmaker 2.0 to wszechstronne urządzenie 3 w 1, które umożliwia drukowanie 3D, grawerowanie laserowe i frezowanie CNC. Dzięki temu jest…
Okablowanie jest obecne praktycznie wszędzie wokół nas. Czy zastanawialiśmy się jednak, z czego robione są przewody elektryczne? Jak się okazuje – z wielu różnych materiałów. Poniżej przedstawiamy szczegóły!
Kable to jedno- lub wielożyłowe przewody składające się z rdzenia, izolacji rdzenia i ochronnej warstwy zewnętrznej. Gdy pytamy, z czego robione są przewody elektryczne, to zwykle pierwszym skojarzeniem jest miedź. I faktycznie – współcześnie to właśnie miedź niemalże całkowicie zdominowała rynek kabli elektrycznych, światłowodowych, telekomunikacyjnych i innych.
Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji żył kablowych – elektrycznych i nie tylko – jest wysokiej jakości miedź. Wynika to z jej parametrów technicznych. Okablowanie miedziane jest odporne na czynniki mechaniczne, ma świetną przewodność i jest bardzo łatwe w łączeniu.
Drugim i w zasadzie ostatnim materiałem używanym do tworzenia żył kablowych jest aluminium. To materiał coraz rzadziej spotykany, ale ma wiele zalet. Aluminium minimalnie słabiej przewodzi prąd, ale za to jest tańsze w produkcji i lżejsze od miedzi.
Przewody składają się również z warstwy izolacyjnej. W przypadku wielożyłowych kabli mamy do czynienia z izolacją wewnętrzną, która odpowiada za ochronę każdej żyły z osobna, a także zabezpieczenie zewnętrzne dbające o bezpieczeństwo całości.
Obecnie do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych kabli elektrycznych i innych zalicza się gumę etylenowo-propylenową, polietylen o małej (LDPE) lub dużej gęstości (HDPE), teflon (PTFE) oraz gumę butylową. Można się także spotkać z okablowaniem izolowanym od zewnątrz przez materiał polipropylenowy (PP) lub octan winylu (EVA). Do rzadziej stosowanych związków należą m.in.: guma chloroprenowa, mieszanka polichloropropylenowa, polichlorek winylu, polistyren usieciowany. Ciekawostką jest fakt, że dawniej popularnym materiałem izolacyjnym przewodów był szkodliwy dla zdrowia ołów. Wynikało to m.in. z tego, że tworzywo to doskonale sprawdzało się w trudnych warunkach atmosferycznych (przy dużym mrozie).
Snapmaker 2.0 to wszechstronne urządzenie 3 w 1, które umożliwia drukowanie 3D, grawerowanie laserowe i frezowanie CNC. Dzięki temu jest…
W dzisiejszych czasach technologia druku 3D staje się coraz bardziej dostępna i przystępna. Niezależnie od tego, czy jesteś hobbystą, studentem,…
Diody, zarówno LED, jak i krzemowe (prostownicze), odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej technologii. Są one nieodłącznym elementem wielu urządzeń elektronicznych,…
Internet, jako jedno z najważniejszych osiągnięć technologicznych naszych czasów, przeszedł długą i fascynującą drogę od swoich początków. Od prostych stron…