
Dodatkowo, poznasz jego cenę na rynku oraz opinie zarówno ekspertów, jak i użytkowników. Jeśli zastanawiasz się, czy by255 to inwestycja…
Jaki kabel HDMI wybrać? Czy jego długość ma wpływ na jakość wyświetlanego obrazu? Jakie parametry przewodu warto wziąć pod uwagę?
Kabel HDMI a jakość obrazu – wszystko co należy wiedzieć o cyfrowej transmisji. Czy jakość kabla HDMI ma znaczenie?
W przeciwieństwie do analogowych przewodów typu VGA, kable HDMI transmitują sygnał cyfrowo. Co to oznacza w praktyce? Przesyłany obraz jest kodowany do postaci binarnej, czyli zer i jedynek. Teoretycznie jakość kabla HDMI nie powinna mieć znaczenia, dlatego że bez względu na to jaki przewód podłączymy, przesłany kod będzie zawsze taki sam. A co w przypadku długości? I znów, teoretycznie im krótszy kabel HDMI, czyli krótsze połączenie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, tym lepiej. Oczywiście nie należy spodziewać się żadnych różnic pomiędzy takim samym przewodem o długości 1,5 m czy 2 m. Ta zasada dotyczy kabli, których długość przekracza 5 m, wówczas mogą pojawiać się okresowe spadki jakości i płynności. Bardzo długie przewody HDMI cieszą się najgorszą opinią.
Wybór konkretnego przewodu HDMI jest przede wszystkim uzależniony od sposobu wykorzystania. Jeżeli będzie używany wyłącznie do transmitowania sygnału telewizyjnego charakteryzującego się rozdzielczością FullHD (1920 x 1080 pikseli) lub HDReady (1280 x 720 pikseli) niezwykle trudno będzie zauważyć różnicę pomiędzy poszczególnymi kablami. W takim wypadku dobrym wyborem są przewody HDMI, których wtyczki zostały wykonane m.in. z miedzi beztlenowej lub z połączenia miedzi i stali. Jeżeli jednak kabel HDMI będzie wykorzystywany do transmisji obrazu wyróżniającego się wysoką rozdzielczością i szybkością transmisji, wówczas warto zainwestować w nowej generacji przewody HDMI.
Oczywiście to nie wszystkie cechy nowego standardu 2.1. Zaliczamy również do nich funkcję dynamicznego HDR, ulepszonego zwrotnego kanału audio, kompresję obrazu typu DSC, a także tryb odpowiadający za redukowanie do minimum opóźnienia w transmisji obrazu. Przed wyborem konkretnego modelu, warto przeczytać ten artykuł.
Trudno jednoznacznie stwierdzić czym jest jakość przewodu. Dla niektórych osób będzie to elastyczny oplot odporny na zbyt mocne zgięcia, dla innych obecność filtra ferrytowego, którego głównym zadaniem jest zapobieganie zmianom natężenia płynącego prądu. Z kolei jeszcze inne osoby wskażą pozłacane wtyki przewodu HDMI. Co ciekawe, każda z nich będzie miała trochę racji. Jeżeli jednak jakość kabla określa jego funkcjonalność, to do wyboru są dwie wersje.
Oczywiście pierwsza i druga grupa przewodów występuje w różnych wersjach, w tym w najnowszej 2.1. HDMI 2.1 pozwala na przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli z prędkością do 120 klatek na sekundę. Z tego powodu idealnie nadaje się do konsol nowej generacji, a także oglądania filmów charakteryzujących się ultra wysoką rozdzielczością. Nie można również zapomnieć o odpowiednim telewizorze lub monitorze. Oprócz częstotliwości odświeżania i rozdzielczości należy sprawdzić obecność gniazda HDMI zgodnego ze standardem 2.1. Wówczas mamy pewność pełnej kompatybilności i prawidłowego działania.
Dodatkowo, poznasz jego cenę na rynku oraz opinie zarówno ekspertów, jak i użytkowników. Jeśli zastanawiasz się, czy by255 to inwestycja…
Dzięki zawartym tutaj szczegółom technicznym, analizie cen oraz opiniom użytkowników, zyskasz pełen obraz tej wszechstronnej diody. Czytaj dalej, aby odkryć…
Dowiesz się także, co myślą o nim użytkownicy oraz jaka jest jego cena na rynku. Zapraszamy do lektury, aby odkryć…
Dowiedz się więcej o jego zastosowaniach, budowie oraz porównaj ceny. Poznaj opinie innych, zanim podejmiesz decyzję zakupową. Zapraszamy do lektury!…