Jakie przewody stosować do zewnętrznych instalacji elektrycznych?

Prawidłowy dobór kabli i przewodów jest jednym z kluczowych czynników dotyczących bezpiecznego korzystania z instalacji elektrycznych przeznaczonych do eksploatacji na zewnątrz budynku.

Przewody i kable elektryczne na zewnątrz budynku

W artykule tym opisano wymagania dotyczące stosowania kabli, przewodów i innych istotnych elementów instalacji elektrycznych na zewnątrz obiektów budowlanych.

Standaryzacja przepisów według kodeksu NEC

Ciepła, wiosenna pogoda jest miłą odmianą po intensywnych opadach w okresie jesiennym i zimowym, dlatego chętnie się z niej korzysta. Przebywanie na zewnątrz budynku może również wiązać się ze stosowaniem energii elektrycznej. Przepisy zawarte w kodeksie NEC stawiają tak samo wiele wymagań dla obwodów zasilania i urządzeń zewnętrznych jak dla pomieszczeń zamkniętych. Główne kwestie bezpieczeństwa związane są z okablowaniem zewnętrznym i dotyczą one ochrony przed wilgocią, korozją, uszkodzeniami fizycznymi, a także technologią montażu. Większość wymagań odnosi się do zewnętrznych gniazd zasilania i opraw oświetleniowych oraz prowadzenia okablowania nad i pod ziemią.

Wyposażenie zewnętrznej elewacji budowlanej narażonej na pośrednie działanie wilgotności atmosferycznej

W przypadku zewnętrznych zbiorników wodnych wyposażonych w instalację elektryczną wymagane jest podłączenie zabezpieczenia ziemnozwarciowego, jednak istnieją wyjątki w postaci np. sprzętu do topienia śniegu lub odladzania. Budynki mieszkalne muszą mieć co najmniej jeden zbiornik wodny umiejscowiony przed i za budynkiem. Zbiorniki muszą być dostępne z ziemi i umieszczone nie wyżej niż 45 cm nad poziomem gruntu. Przymocowane pokłady i balkony z dostępem od wewnątrz (np. z tarasu do kuchni) muszą mieć gniazda elektryczne na wysokości nie wyższej niż 195 cm nad pokładem, balkonem lub patio. Zaleca się, aby w domach znajdowały się dostępne z poziomu gruntu pojemniki z każdej strony tarasu lub balkonu. Naczynia w potencjalnie wilgotnych miejscach (takich jak zadaszona weranda) muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Pojemniki w miejscach o wysokiej lokalnej wilgotności muszą być odporne na warunki atmosferyczne, na które są szczególnie narażone, i mieć wodoodporną pokrywę.

Oświetlenie zewnętrzne

Oprawy oświetleniowe przeznaczone do pracy w obszarach narażonych na podwyższoną wilgotność (chronionych zwisającym okapem lub dachem) muszą spełniać wymagania dotyczące funkcjonowania w miejscach wilgotnych. Natomiast skrzynki elektryczne montowane na powierzchni muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Zewnętrzne oprawy oświetleniowe nie wymagają stosowania zabezpieczeń ziemnozwarciowych. Transformatory zasilające oświetlenie niskonapięciowe muszą być łatwo dostępne.

Okablowanie i oprzewodowanie na zewnątrz budynku

Okablowanie zewnętrzne dzielimy na odkryte lub podziemne. Kabel typu UltraFlex jest najczęściej używanym niemetalowym kablem do prowadzenia instalacji na zewnątrz budynków mieszkalnych. Można go zakopać bezpośrednio w ziemi (bez osłony) lub pod osłoną o minimalnej szerokości 60 cm. Okablowanie poprowadzone w sztywnej metalowej lub pośredniej metalowej osłonie musi być pokryte osłoną o szerokości co najmniej 15 cm, a okablowanie w kanale PCV musi mieć osłonę o szerokości wynoszącej co najmniej 45 cm. Zasypka otaczająca przewód lub kabel powinna być gładkim materiałem ziarnistym bez kamieni. Okablowanie obwodów bardzo niskiego napięcia (maksymalnie do 30 V napięcia znamionowego) musi być zakopane na głębokości co najmniej 15 cm. Zakopane przewody, które przechodzą z gruntu na ziemię, muszą być chronione w kanale od wymaganej głębokości osłony lub 45 cm do punktu zakończenia nad ziemią, lub co najmniej 2,40 m nad poziomem gruntu.

Baseny ogrodowe

Zabudowa basenu stałego powinna mieć dostęp do gniazdka elektrycznego nie bliżej niż 1,8 m i nie dalej niż 6 m od najbliższej krawędzi basenu. Zbiornik basenu nie może znajdować się wyżej niż 1,95 m stopy nad tarasem basenu. Gniazda zasilające muszą mieć zabezpieczenie ziemnozwarciowe. Zbiorniki używane do zasilania systemów pomp w basenach i spa nie mogą znajdować się bliżej niż 3 m od wewnętrznych ścian stałego basenu, spa lub wanny z hydromasażem, jeśli nie są chronione GFCI, i nie bliżej niż 1,8 m od wewnętrznych ścian, jeśli są wyposażone w zabezpieczenia ziemnozwarciowe. Zbiorniki te muszą być pojedynczymi zbiornikami, które nie mogą służyć innym urządzeniom. Przełączniki sterujące oświetleniem lub pompą basenu czy spa powinny być umiejscowione co najmniej 1,5 m od zewnętrznych ścian basenu lub spa, chyba że są oddzielone ścianą. Oprawy oświetleniowe niskonapięciowe nie mogą zostać umieszczone bliżej niż 1,5 m od zewnętrznych ścian basenów, spa lub wanien z hydromasażem. Natomiast przewody elektryczne ich instalacji muszą znajdować się w odległości co najmniej 6,75 m nad powierzchnią wody lub powierzchnią platformy do nurkowania. Ten sam wymóg dotyczy przewodów należących do obwodów teletechnicznych, których minimalnie dopuszczalna wysokość nad basenem wynosi 5 m.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również