Czym jest Raspberry Pi? Raspberry Pi jest niewielkim, jednopłytkowym komputerem, który zrewolucjonizował świat programowania jak i elektroniki hobbystycznej. Główną jego…
Kabel sieciowy – jaki kabel do internetu wybrać?
Spis treści:
Kable sieciowe to niezbędne elementy każdej bezprzewodowej sieci WiFi. Od ich jakości i przepustowości zależy faktyczna prędkość internetu.
Warto zorientować się jaki kabel sieciowy do internetu jest potrzebny Tobie. Dowiedz się według jakich kryteriów poszukiwać tego rodzaju przewodu.
Kabel internetowy – do czego jest potrzebny?
Wiele osób dzisiaj sobie nie zdaje sprawy korzystając z internetu na co dzień, że jego prędkość uwarunkowana jest jakością oraz odpowiednim przystosowaniem kabli sieciowych. Moment łączenia się telefonem albo laptopem z WiFi to w rzeczywistości najczęściej moment łączenia się z siecią lokalną, która jest podłączona do internetu. Jeżeli połączenie internetowe nie jest realizowane za pomocą sieci GSM, ani satelitarną, tylko pochodzi na przykład od lokalnego dostawcy – prędkość internetu warunkowana jest przepustowością kabla sieciowego. W dużych miastach obecnie najbardziej popularne są połączenia światłowodowe ze względu na bardzo wysoką przepustowość. Jeżeli do Twojej instalacji zostanie podłączony taki internet, a następnie ty podłączysz swój router korzystając ze zwykłego kabla RJ45 o niskiej przepustowości – znacznie ograniczy on maksymalną prędkość. Zastosowanie odpowiednich połączeń jest w stanie diametralnie zmienić sytuację. Przewody sieciowe wykorzystuje się również do tworzenia połączeń w budynkach firmowych, aby odseparować połączenia zewnętrzne tym samym podnosząc odporność na potencjalne ataki hakerskie. Za pomocą odpowiednich przewodów tworzone są także sieci w szkołach lub na przykład w zautomatyzowanych fabrykach. Kable sieciowe stosowane w domach mają znacznie niższe wymagania techniczne, ze względu na mniejszą ilość potencjalnych zakłóceń oraz mniejszą odpowiedzialność, jaka na nich ciąży.
Przewód internetowy – rodzaje
Najpopularniejszym typem przewodów sieciowych jest tak zwany kabel Ethernetowy, którego złącze nazywa się RJ45. To połączenie, które wielu osobom może przypominać starszą wersję kabla telefonicznego RJ11, który był używany do połączeń telefonicznych lub innych z serii RJ. Warto jednak pamiętać, że dawny standard był przystosowany do zapotrzebowania przede wszystkim przesyłu sygnału głosowego. Przepustowość RJ11 jest znacznie niższa niż popularnego dzisiaj RJ45. Ten standard z kolei dzieli się na kilka kategorii – posiada różne rodzaje izolacji i ekranowania, oferuje różne klasy prędkości oraz różne sposoby ułożenia przewodów wewnątrz. Bardzo ważnym aspektem, który należy uwzględnić przy wyborze jest także odpowiednia długość przewodu. Zakup zbyt krótkiego kabla może skutkować koniecznością wymiany całego przewodu – łączenie wielu przewodów jest zdecydowanie odradzane ze względu na ograniczanie w ten sposób jego przepustowości. Każde kolejne łączenie zawsze wiąże się z niepotrzebnymi stratami – należy tego unikać.
Ekranowanie – jaki kabel internetowy RJ45 dobrać do domu?
RJ45 dzieli się na 3 podstawowe kategorie:
- STP (Shielded Twisted Pair) – przewód, który oprócz zewnętrznej izolacji w całości jest ekranowany specjalną folią, a oprócz tego pary przewodów są dodatkowo osobno ekranowane. To wersja przewodu RJ45, który jest najbardziej odporna na zewnętrzne warunki zakłóceniowe. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim do przemysłowych zastosowań (na przykład w fabrykach).
- FTP (Foiled Twisted Pair) – to przewód, który na całości jest ekranowany specjalną folią zapewniającą ochronę przed zakłóceniami. Taki standard stosowany jest najczęściej w miejscach, w których mogą wystąpić zewnętrzne zakłócenia (na przykład w biurach w pobliżu dużej ilości elektronicznego sprzętu)
- UTP (Unshielded Twisted Pair) – to standard przewodu, który nie jest ekranowany. Najczęściej stosowany jest w warunkach domowych wewnątrz budynku i jest najtańszy z nich wszystkich.
Kabel internetowy z kategorią ekranowania UTP to bezpośrednia odpowiedź na pytanie zadane w nagłówku (“Jaki kabel RJ45 dobrać do domu?”). Mimo wszystko, w przypadku występowania niepożądanych zakłóceń, należy wziąć pod uwagę zastosowanie przewodu z lepszą ochroną przeciwzakłóceniową (na przykład FTP)
Kabel internetowy – kategorie prędkości
Bardzo ważnym istotnym aspektem podczas wyboru odpowiedniego przewodu jest dobór jego klasy przepustowości. Jeżeli zamierzasz wykorzystać kabel do połączenia z internetem (na przykład między routerem, a przyłączem domowym), dobierz klasę w taki sposób, aby przepustowość przewodu przekraczała prędkość maksymalnego przesyłu danych, jaki oferuje dostawca internetu. Bardzo ważnym aspektem zależnym od klasy jest także długość przewodu. Różne klasy definiują różne maksymalne długości, przy których zostaną zachowane wszystkie właściwości. Najczęściej stosowane kategorie przewodów internetowych to:
- 5e o grubości 0,51mm, maksymalnej częstotliwości do 100 MHz oraz prędkości do 1Gb/s na odległość do 100m
- 6 o grubości 0,585mm, maksymalnej częstotliwości do 250MHz i prędkości do 10 Gb/s na odległość do 55m
- 6a o grubości 0,585 mm,o maksymalnej częstotliwości do 500 MHz i prędkości do 10 Gb/s na odległość do 100m
Jaki kabel wybrać? Jaki kabel do światłowodu?
Dobierając kabel do internetu należy pamiętać o doborze właściwej kategorii ze względu na otoczenie urządzeń elektronicznych (ekranowanie lub brak ekranowania), oraz ze względu na odpowiednią przepustowość (powinna przekraczać tę, którą oferuje dostawca internetu) i długość, która jest potrzebna. Jeżeli do Twojej instalacji sieciowej został właśnie podłączony tak zwany “internet światłowodowy” – sprawdź jakiej kategorii są przewody, z których korzystasz. Bardzo prawdopodobne, że będą one nadal spełniały swoją funkcję (szczególnie jeśli są kategorii wyższej niż 6).
Zobacz również
Co to jest l5973d? 5973d to układ scalony konwertera typu step-down, który umożliwia konwersję napięcia DC (prądu stałego) na niższy…
Czym jest 2n6491? 2n6491, znany również jako tranzystor 2n6491, jest specyficznym typem elementu elektronicznego używanego w wielu różnych aplikacjach. Ten…
Zastosowanie stacji lutowniczych Hot Air Stacje lutownicze Hot Air to narzędzie nieodłącznie związane z sektorem elektroniki. Dzięki technologii lutowania hot…